Do czego potrzebna nam wiedza?

Do czego potrzebna nam wiedza?

    9 maja br. obchodziliśmy  w naszej szkole „Dzień wiedzy”. Nie da się ukryć, że  w dzisiejszym świecie  jest ona niezbędna i warto w nią inwestować. Naukowcy twierdzą, że jej zasób podwaja się co 10 lat. Tylko w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku zgromadziliśmy więcej wiedzy niż w ciągu całej historii ludzkości. Niemal codziennie słyszymy o nowych osiągnięciach i odkryciach. A kluczem do pozyskiwania nowej wiedzy i aktualizowania starych informacji jest sprawne i efektywne czytanie bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie.

   Chyba nie ma takiej dziedziny ludzkiej działalności, która mogłaby się bez niego obejść – począwszy od pracy zawodowej, nauki, aż po rozrywkę i relaks. Czytanie zaspokaja potrzeby, którym nie mogą sprostać inne środki masowego przekazu, takie jak radio czy telewizja.. Wiele pojęć i terminów oraz wartości współczesnej cywilizacji można zrozumieć jedynie przy pomocy słowa pisanego.

   Wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia   w naszych umysłach okruchy różnorakich informacji.  Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty  i poprawia zrozumienie świata.

   Jak twierdzą naukowcy - ludzie regularnie czytający lepiej wypadają  w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie do późnej starości.

   Podczas lekcji wychowawczych uczennice kasy VIIa zaprezentowały zespołom klasowym krótki wykład prezentujący najważniejsze informacje dotyczące czytania niezbędnego podczas zdobywania wiedzy. Na drzwiach pracowni kasowych znalazły się informacje – może nieco dziwne i nie zawsze przydatne, ale również i taka wiedza jest przecież obecna w naszym życiu. Natomiast przedstawiciele klas: VII, VIII oraz III gimnazjum uczestniczyli w błyskawicznym konkursie OMNIBUS sprawdzającym ich ogólną wiedzę.

     Wyniki konkursu:

     Klasy siódme:

    I miejsce – klasa VIIa

    II miejsce  - klasa VIIb

   III miejsce – klasa VII c

    Klasy ósme:

   I miejsce  - klasa VIIId

  II miejsce – klasa VIIIe

  III miejsce – klasa VIIIc

 

   Klasy III gimnazjum:

   I miejsce – klasa IIIc

   II miejsce – klasa IIIe i IIIb

   III miejsce – klasa IIIs

 

 „Dzień wiedzy” zorganizowany został w ramach akcji czytelniczej programu: „PoczytajMy”.