Festiwal Patrioty i Patriotki XXI w.

Utworzono: 26-11-2018

W dniach 13-16.11.2018r. w naszej szkole odbył się Festiwal Patrioty i Patriotki XXI w. Projekt koordynowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i odbył się w tych samych dniach w szkołach w całej Polsce. Do naszego Festiwalu przygotowywaliśmy się już od początku listopada. Rozpoczęliśmy go od wspólnego spotkania na sali gimnastycznej, gdzie wykonaliśmy biało-czerwone kwiaty, które następnie przekazywaliśmy swoim sąsiadom.

Akcja „Moi sąsiedzi” polegała na poproszeniu swoich sąsiadów w miejscach, gdzie mieszkamy, aby w dniu 11 listopada postawili otrzymane od nas kwiaty w oknie, a nad nimi wywiesili kartkę, na której napisana będzie wartość, która jest dla naszych sąsiadów niezwykle ważna.

Ogłosiliśmy konkurs fotograficzny a także poprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki, aby przekazali nam informacje o swoich przodkach. Mogli oni wykonać plakaty oraz przekazać nam informacje o miejscu urodzenia swoich pradziadków. Uzyskana wiedza posłużyła nam do przygotowania mapy „Nasze korzenie”. Duża część naszych pradziadków     o prababć urodziła się w okresie międzywojennym. Pokazaliśmy rówieśnikom i rówieśnicom, z jak różnych miejsc na świecie pochodzimy.

Elementem Festiwalu był także konkurs na wiersz lub list. Efektem były piękne prace naszych kolegów i koleżanek.

Festiwal rozpoczął się 13 listopada. Tego dnia każda klasa miała za zadanie przygotować niespodzianki dla swoich klasowych sąsiadów. Zależało nam na tym, aby nasi rówieśnicy poczuli się wyjątkowo tego dnia. Kreatywność klas była niezwykła. Obdarowywali się batonikami, cukierkami, lizakami, pisali miłe liściki, śpiewali piosenki, wspólnie tańczyli, piekli babeczki, zorganizowali dla swoich klasowych sąsiadów dzień bez pytania, wykonali upominki z miłymi słowami zapisanymi w różnych językach świata, pożyczali telefony, uśmiechali się do siebie.

Kolejny dzień Festiwalu odbył się pod hasłem „Dzień Sekretnego Przyjaciela”. We wtorek, każdy uczeń, nauczyciel i pracownik obsługi losował jedną osobę. W środę stawał się sekretnym przyjacielem. Zadaniem losującego było umilenie dnia w taki sposób, aby wybraniec nie zorientował się, kto jest nadawcą. Dopiero w  można było zdradzić czyim sekretnym przyjacielem była dana osoba. Wszyscy bawili się świetnie, otrzymywaliśmy wiele słodkości, miłych gestów i słów.

W czwartek koordynatorzy i koordynatorki Festiwalu przeprowadzili/przeprowadziły warsztaty w zespołach klasowych na temat „Porozmawiajmy o patriotyzmie”. Uczniowie   i uczennice rozmawiali z prowadzącymi, czym dla nas jest współczesny patriotyzm, czym jest niepodległość. Odpowiadali na pytania, co może zagrażać naszej wolności i demokracji. Rozmawialiśmy na trudne tematy związane z II wojną światową, faszyzmem  i nacjonalizmem, zastanawialiśmy się nad postępowaniem człowieka w sytuacjach zagrożenia życia, mówiliśmy o tym, że to nie narodowość czy religia świadczą o tym, że postępujemy właściwie i podejmujemy dobre decyzje.

W piątek zaprosiliśmy naszych rówieśników i rówieśnice do gry korytarzowej. Na przygotowanych przez nas punktach uczniowie i uczennice mogli/mogły sprawdzać swoją wiedzę o Polsce, poznawać i tańczyć tańce regionalne, trudny polski język a także język kaszubski, tworzyć demotywatory oraz wykonywać patriotyczne zdjęcia. Klasa IIIC, która była odpowiedzialna za przygotowanie Festiwalu, wykonała plakaty na temat Polaków, którzy otrzymali medale „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Wszystkie wykonywane zdania były punktowane.

Największą liczbę punktów zdobyła klasa VIIIB, zaraz za nią znalazły się zespoły klasowe IIID oraz VIIA. Wyróżniliśmy także list Jakuba Malinowskiego z klasy VIIIA oraz Kariny Dettlaff z klasy IIIB. Wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom  i nauczycielkom, pracownikom i pracownicom obsługi serdecznie dziękujemy za udział   w Festiwalu. Mamy nadzieję, że był to dla nas wszystkich ciekawy i cudowny czas. Koordynatorami i koordynatorką Festiwalu byli Klaudia Majewska, Oliwer Złotek, Dobrosław Knut, Michał Madej, Aleksander Majcher, Mateusz Kąkol z klasy IIIC.

Festiwal Patrioty i Patriotki XXI w. grafika