Najpopularniejsze imiona w naszej szkole

Onomastyka to dział językoznawstwa, którego przedmiotem badań są nazwy własne.

Dwie uczennice – Julka i Dominika z kl. 8b postanowiły zabawić się w badaczy języka. Postawiły sobie za zadanie przyjrzeć się imionom uczniów naszej szkoły, przeanalizowały ich popularność. Okazało się, że wśród 441 uczniów najpopularniejszym imieniem jest Oliwia i Jakub. Mamy po 9 reprezentantów każdego z nich. Drugim w kolejności imieniem jest Magda i Zuzanna     ( po 6 reprezentantek), na trzecim miejscu – pięciokrotnie występuje imię Nikola i Franciszek, po nich mamy w szkole 4 Oskarów, 4 Ole i 4 Wiktorie.

Warto nadmienić, że imię Oliwia oznacza oliwkę, drzewo oliwne. Osoby noszące to imię wyróżnia pogoda ducha i pozytywne nastawienie do świata, emanuje z nich dobra energia. Natomiast imię Jakub oznacza dosłownie”tego, którego Bóg ochrania”. Jakubowie mają umysł ścisły, wnikliwie analizują informacje, trudno ich czymkolwiek zaskoczyć. Posiadają nienaganne maniery.

Na zakończenie – czy każdy z nas zna etymologię swojego imienia? Dotarcie do źródła informacji może pomóc zrozumieć siebie i swoje postępowanie.