Polsko – niemiecka wymiana młodzieży 2019

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży 2019

    W dniach 14 -19.10.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu, w tygodniowej polsko - niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...”- „Zaczęło się w Gdańsku...”. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku. Tam odbywały się zajęcia w polsko - niemieckich grupach. Różnorodne warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech, ale i całej Europie. Podczas jednego z nich uczniowie obejrzeli film „Von Solidarność zur Freiheit - Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i mają miejsce we współczesnej Europie. Podczas pobytu w Gdańsku młodzież zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności.

   Spotkanie  uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawierania nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu rozpoczynany był rozgrzewką językową. W polsko-niemieckich grupach uczniowie zwiedzali Gdańsk i Sopot, odkrywając najciekawsze zabytki pięknego Gdańska. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach pierwszej pomocy. We wtorek natomiast w ramach integracji byli na kręgielni oraz uczestniczyli w zajęciach samodzielnego przygotowania pizzy. W piątek nasi uczniowie zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. W naszej szkole  uczestników polsko - niemieckiej wymiany powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili  szkołę, a zakończeniem tygodniowego spotkania była wspólna zabawa na dyskotece.

   W sobotę uczniowie z Niemiec  obejrzeli film o Lęborku w lęborskim muzeum, zwiedzili miasto  i o godzinie 13.30 zostali pożegnani na dworcu w Lęborku. Już w maju 2020 uczniowie naszej szkoły odwiedzą  swoich kolegów w Stralsundzie.

Uczniowie, którzy brali udział w wymianie:

Marcin Kubicki, 7a

Magdalena Bartosiak, 8a
Patrycja Gwiazda, 8a
Natalia Tracewicz,8a
Wiktoria Mruk, 8a
Jagoda Kiersznicka, 8a
Zofia Banachewicz,8a
Karolina Kalbarczyk, 8a
Zuzanna Wysokińska, 7a
Mikołaj Pianko, 7a
Klaudia Romaniuk, 7a
Magdalena Szkudlarek, 7a
Agata Kurzydło, 3a

Opiekunowie z Niemiec: Anna Schramm, André Thiel

Opiekunowie z Polski: Katarzyna Wróblewska-Kurzydło, Izabela Lipowska