Polsko – niemiecka wymiana młodzieży 2019

Utworzono: 21-10-2019

W dniach 14 -19.10.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu, w tygodniowej polsko - niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...”- „Zaczęło się w Gdańsku...”. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku. Tam odbywały się zajęcia w polsko - niemieckich grupach. Różnorodne warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech, ale i całej Europie. Podczas jednego z nich uczniowie obejrzeli film „Von Solidarność zur Freiheit - Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i mają miejsce we współczesnej Europie. Podczas pobytu w Gdańsku młodzież zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności.

Spotkanie  uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawierania nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu rozpoczynany był rozgrzewką językową. W polsko-niemieckich grupach uczniowie zwiedzali Gdańsk i Sopot, odkrywając najciekawsze zabytki pięknego Gdańska. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach pierwszej pomocy. We wtorek natomiast w ramach integracji byli na kręgielni oraz uczestniczyli w zajęciach samodzielnego przygotowania pizzy. W piątek nasi uczniowie zaprosili swoich kolegów ze Stralsundu do Lęborka. W naszej szkole  uczestników polsko - niemieckiej wymiany powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie z Niemiec zwiedzili  szkołę, a zakończeniem tygodniowego spotkania była wspólna zabawa na dyskotece.

W sobotę uczniowie z Niemiec  obejrzeli film o Lęborku w lęborskim muzeum, zwiedzili miasto  i o godzinie 13.30 zostali pożegnani na dworcu w Lęborku. Już w maju 2020 uczniowie naszej szkoły odwiedzą  swoich kolegów w Stralsundzie.

Uczniowie, którzy brali udział w wymianie:

Marcin Kubicki, 7a

Magdalena Bartosiak, 8a