Wiktoria i Jakub zakwalifikowani do SDiM

Utworzono: 31-05-2018

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom zasad polskiego parlamentaryzmu. Obrady odbywają się w sali plenarnej, podobnie jak posiedzenia Sejmu RP. Do projektu może zgłosić się każdy w wieku 13-17 lat. Wybór posłów odbywa się na zasadzie konkursu, w którym wyłaniane są 230 najlepsze prace dwuosobowych zespołów. W tym roku do SDiM zakwalifikowało się dwoje uczniów z naszej szkoły – Wiktoria Wiśniewska oraz Jakub Wesołowski z klasy IIIB.

Aby uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży musieliśmy zaplanować oraz zrealizować kampanię wyborczą posła Sejmu Ustawodawczego 1919-1922, uwzględniając środki przekazu dostępne w tamtych czasach. Naszą bohaterką została Zofia Moraczewska – kobieta walcząca o prawa wyborcze dla kobiet. Projekt i realizacja kampanii pochłonął mnóstwo naszego czasu i zaangażowania. Wykonaliśmy wystawę poświęconą kandydatce w różnych lęborskich placówkach. Ponadto przeprowadziliśmy lekcję o kandydatce w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Na szczęście nasz trud został wynagrodzony. Z szóstą pozycją w województwie zakwalifikowaliśmy się na XXIV Sesję SDiM, która miała odbyć się w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Niestety, ze względu na sytuację w sejmie, nasze obrady zostały przeniesione na 27 września. Tę decyzję przyjęliśmy z wielkim smutkiem.

Na koniec pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu, szczególnie p. Annie Zdończyk-Knura.

Wiktoria Wiśniewska

Jakub Wesołowski