Erasmus+2018-2020

Erasmus+2018-2020

ERASMUS +  2018-2020

 

PROJEKT  ERASMUS +  2018-2020

 

Miło nam poinformować, że kolejny raz nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację międzynarodowego projektu Erasmus+. W projekcie weźmie udział 7 państw:

Grecja, Hiszpania, Włochy, Finlandia, Luksemburg, Niemcy i Polska - którą będzie reprezentowała nasza szkoła.Tytuł projektu: „Well-being Improvement for New Generations at Schools”

 

Nasz projekt to:

  • poprawa kondycji psychicznej i fizycznej
  • budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich
  • promocja zdrowych nawyków żywieniowych
  • poznanie technik relaksacyjnych
  • zaprezentowanie skutecznych sposobów uczenia się w szkołach europejskich
  • krótkoterminowe wymiany grup uczniów

 

Podczas tygodniowego pobytu w każdym z tych państw nasi uczniowie, którzy wezmą udział w tym projekcie, będą mogli współpracować ze swoimi rówieśnikami z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Finlandii, Luksemburga oraz Niemiec i porównać naukę w różnych szkołach. My natomiast będziemy szkołą, która jako pierwsza w październiku 2018 roku będzie gościła wszystkich uczestników projektu.

 

Szkoły w naszym projekcie 2018-2020:

 

1st High School of Kalampaka, Kalampaka, Grecja

Colegio Nuestra Señora de Monte-Sión, Torrent, Hiszpania

IC San  Giorgio de Mantova, San Giorgio di Mantova, Włochy

Ruukinkangas School Suomussalmi, Finlandia

Deutsch Luxemburgisches Schengen Lyzeum, Perl, Luksemburg/Niemcy

Szkoła Podstawowa nr 1, Lębork, Polska

 

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło- koordynator projektu

 Izabela Lipowska

Joanna Nowicka- Młyńska


 


Uwaga

międzynarodowy konkurs Erasmus +

na

LOGO PROJEKTU

   Well-being Improvement for New Generations at Schools”

2018-2020

czyli:

POPRAWA SAMOPOCZUCIA UCZNIÓW

 

 nasz projekt to:

- poprawa kondycji psychicznej i fizycznej

- budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich

- promocja zdrowych nawyków żywieniowych

- poznanie technik relaksacyjnych

- zaprezentowanie skutecznych sposobów uczenia się w szkołach europejskich

warunki:

- logo przygotowuje zespół 3-4 osobowy

- forma logo -dowolna, ale dobrej jakości (plakat, rysunek, grafika- A3 lub grafika komputerowa)

- można (ale nie trzeba) użyć tylko jednego słowa 'WINGS'

termin:

1 października 2018, do godz. 15.00 (sala 30)

komisja oceniająca uwzględni w szczególności:

- logo nawiązuje do tytułu projektu

- logo wyróżnia się, jest wyjątkowe

- logo jest łatwo zauważalne, widoczne

- logo można dowolnie używać (np. jako grafikę, naklejkę, druk na koszulce)

- logo jest łatwe do zapamiętania

- logo jest uniwersalne, ma sens

- logo jest ponadczasowe (nie zawiera jaskrawych kolorów i wymyślnych czcionek)

przebieg konkursu:

03.10.2018      Szkolna Komisja Konkursowa ogłosi i nagrodzi zwycięskie trzy zespoły

05.10. 2018     Szkolna Komisja Konkursowa wyśle trzy prace na konkurs międzynarodowy.

                         Międzynarodowa komisja Konkursowa wybierze 6 najlepszych propozycji.

22.10.2018       podczas spotkania międzynarodowego w Polsce grupa projektowa wybierze zwycięskie logo projektu

nagroda:

100 Euro !!!!! dla najlepszego zespołu zostanie wręczone

podczas międzynarodowego spotkania w Polsce


Erasmus+ w Grecji

Pierwsze spotkanie naszego projektu Erasmus+ Wellbeing Improvement for New Generations at Schools”, czyli poprawa smopoczucia uczniów,  odbyło się w dniach 12.-16.09.2018, w Kalambaka, w Grecji.W spotkaniu wzięli udział nauczyciele : pani Katarzyna Wróblewska Kurzydło - koordynator projektu oraz pani Izabela Lipowska. Podczas spotkania nauczyciele pracowali na platformie eTwinning, został również opracowany plan projektu na dwa lata, a w ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską roku 2018, jako rok dziedzictwa kulturowego nauczyciele zwiedzili miejscowość Kalambaka, która leży u podnóża masywu górskiego Meteorów, na szczycie którego znajduje się grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych wraz z całym masywem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Następnie wszyscy członkowie grupy projektowej zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Salonikach. Kolejne spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli odbędzie się już w październiku 2018 roku w naszej szkole, a następne w marcu 2019 we Włoszech, natomiast w maju 2019 roku  naszych uczniów i nauczycieli  powita kolejny raz Grecja.


Międzynarodowe spotkanie Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 1

https://www.lebork.pl/aktualnosci/miedzynarodowe-spotkanie-erasmus-w-szkole-podstawowej-nr-1/

https://www.facebook.com/groups/1981036088841201/

 

 W minionym tygodniu, w dniach 22-28 października, Szkoła Podstawowa nr 1 gościła uczestników projektu „Wellbeing Improvement for New Generations at Schools”, czyli poprawa samopoczucia uczniów w szkole, w ramach programu Erasmus+. Naszą szkołę odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii, Finlandii, Luksemburga, Grecji i Włoch - łącznie 41 osób. Gości powitaliśmy w naszej szkole tradycyjnie chlebem i solą oraz krótkim przedstawieniem anonsującym zaplanowane na tydzień zadania i atrakcje. Następnie uczestnicy projektu spotkali się z Burmistrzem Miasta Lęborka - Witoldem Namyślakiem oraz Sekretarzem Miasta Lęborka- Marianem Kurzydło.

Dla uczestników projektu przygotowaliśmy liczne atrakcje, gry integracyjne,  a także wycieczki prezentujące nasz region. Wspólnie z grupą międzynarodową zwiedziliśmy Łebę i ruchome wydmy. Byliśmy w Gdańsku, na Westerplatte, w Europejskim Centrum Solidarności oraz w Sopocie.

Realizując zadania projektu uczniowie i nauczyciele pracowali na platformie eTwinning – przestrzeni do bezpiecznej współpracy szkół online. Każde państwo zaprezentowało swoją propozycję na konkurs, w celu wybrania logo projektu. Uczniowie obejrzeli przygotowane i zaprezentowane przez kolegów filmy przedstawiające swoje państwa, miasta i szkoły, a następnie  sprawdzali swą wiedzę biorąc udział w quiz'ie .  Były również dyskusje podsumowujące ankietę na temat samopoczucia uczniów w szkole. Podczas zabaw integracyjnych wspólnie - uczniowie i nauczyciele - tańczyli „Belgijkę”, bawili  się na międzynarodowej dyskotece w restauracji „Różana”, a w sobotę zaprosiliśmy naszych gości do udziału w marszu „survivalowym”, a następnie do wspólnej zabawy przy  ognisku w Runowie.

Dla naszych przyjaciół z zagranicy zorganizowaliśmy imprezę pt: „Dzień Ciekawości Świata” polegającą na promocji poszczególnych krajów przy pomocy reklamy, quiz'u wiedzy, zadania sportowego i tańca.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zaprosiliśmy nauczycieli projektu z Hiszpanii, Finlandii, Luksemburga Grecji i Włoch  na wspólne świętowanie, z całym gronem pedagogicznym. Grupa Erasmus+ miała  również okazję zwiedzić firmę  „Meyn” i poznać proces produkcyjny maszyn niezbędnych w przemyśle drobiowym.

Podziękowania należą się wszystkim nauczycielom wspierającym realizację projektu Erasmus+.

Dziękujemy rodzicom uczniów, którzy gościli w swoich domach koleżanki i kolegów z  Hiszpanii, Finlandii, Luksemburga Grecji i Włoch.

Dziękujemy grupie tanecznej „Tempo” pod kierunkiem Pani Mirosławy Jóźwiak i Pani Klaudii Jóźwiak.

Następne spotkanie już w marcu, a nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą  Włochy.

 

Organizatorzy:

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło - koordynator projektu

Izabela Lipowska

Joanna Nowicka-Młyńska


European Vocational Skills Week, Erasmus+

oraz Austauschlabor- Laboratorium polsko-niemieckiej wymiany (PNWM)

 

 

Dnia 5.listopada odbyła się w Warszawie konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych-  European Vocational Skills Week, Erasmus+.Głównym celem konferencji było promocja kształcenia młodzieży połączona ścisłą współpracą z pracodawcami.Równolegle do wystapień i dyskusji ekspertów odbyły się targi w ramach  których przedstawiciele szkół, beneficjenci Programu Erasmus+ prezentowali swoje umiejętności i opowiadali o atrakcyjności zmieniającego się kształcenia i współpracy z pracodawcami i szkołami wyższymi. Wśród nich zobaczyliśmy najbardziej utalentowanych polskich uczniów,którzy we wrześniu w Budapeszcie rywalizowali w EuroSkills, czyli europejskim turnieju umiejętności zawodowych.

 

Natomiast w dniach 5.-6.11.2018 odbył się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik, kongres Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)- Austauschlabor.Laboratorium wymiany to dwudniowy kongres skierowany do wszystkich osób zajmujących się polsko – niemiecką wymianą szkolną w Polsce i Niemczech.Dla nauczycieli – kongres to możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności kreowania projektów międzykulturowych. Jego celem jest budowanie trwałych relacji między szkołami z Polski i Niemiec.Tematyką przewodnią tegorocznego spotkania stanowiły nauka, technologia, inżynieria i matematyka, czyli tak zwane STEM oraz możliwość ich wykorzystania w obecnych projektach polsko-niemieckiej wymiany.Podczas licznych ciekawych warsztatów przygotowanych dla nauczycieli, największym zainteresowaniem cieszył się warsztat nowych technologii zorganizowany przez FRSE ( Fundację Rozwoju Systemu Edukacji) w Mobilnym Centrum Edukacyjnym.Uczestnicy tego warsztatu mieli okazję zapoznać się z europejskim programem edukacyjnym eTwinning.W ramach eTwinning nauczyciele i uczniowie ze szkół w Europie mogą ze sobą współpracować poprzez Internet realizując projekty edukacyjne i zarazem rozwijać się i doskonalić poszczególne umiejętności.

W obu wydarzeniach  w Warszawie wzięła udział pani Katarzyna Wróblewska- Kurzydło, koordynator projektów międzynarodowych.

Mamy nadzieję, że takie Mobilne Centrum Edukacji odwidzi nasza szkołę na wiosnę i nasi uczniowie wezmą udział w warsztatach rozwijających kompetencje matematyczno-przyrodnicze.


Projekt Erasmus+ spotknaie we Włoszech

W dniach 17.03-23.03.2019 siedmioro uczniów i dwoje nauczycieli  z naszej szkoły uczestniczyło w  trzecim  międzynarodowym spotkaniu projektowym Erasmus+ 'Well-being Improvement for New Generations at Schools'. Spotkanie uczniów z Polski, Luksemburga, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Finlandii odbyło się tym razem we Włoszech w miejscowości San Giorgio di Mantova. Uczestników spotkania przywitała pani Burmistrz, dyrektor szkoły I.C. San Giorgio di Mantova oraz koordynator projektu z Włoch Maria Rosaria Grasso. Uczniowie uczestniczyli w grach integracyjnych i sportowych, pracowali w międzynarodowych grupach nad zadaniami projektu, prezentując przygotowane na spotkanie  komiksy i tworząc krótkie scenki filmowe dotyczące pozytywnych i negatywnych sposobów zachowań w rożnych sytuacjach życiowych.Uczniowie mieli okazję zwiedzić piękne włoskie miasta – Wenecję i Weronę oraz miejscowości położone nad przepięknym Jeziorem Garda - Sirmione i Bardolino. Wszystkie zadania projektowe zostały wykonane w języku angielskim. Podczas pobytu we Włoszech był czas na konwersację, pracę, zabawę i zwiedzanie w międzynarodowych grupach.

Uczestnikami projektu byli: Paulina Saczkowska, Zuzanna Konieczna, Eliza Gostkowska, Magdalena Nawrot, Amelia Mielewczyk, Wiktor Jędrzejewski  i Łukasz Romaniuk.

 

                                                                              Katarzyna Wróblewska -Kurzydło

                                                    Izabela Lipowska


Szkoła Podstawowa nr 1 - międzynarodowy projekt Erasmus+ w Grecji

W minionym tygodniu uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku  wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+„Wellbeing Improvement for New Generations at Schools” w miejscowości Kalmpaka, w Grecji.W spotkaniu wzięli udział dyrektor szkoły pani Grażyna Ruszkowska, pani Barbara Cieślak – nauczyciel języka angielskiego oraz uczniowie: Amelia Gołębiowska - 3a, Wiktoria Potoczna - 3a, Olga Szreder - 3a, Hubert Klein - 8a, Zofia Woss - 8d, Kinga Kuczwalska - 3a oraz Alicja Gajda - 3a.Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie z Luksemburga, Grecji, Polski, Finlandii, Włoch i Hiszpanii pracowali w międzynarodowych grupach wykonując zadania projektowe. Uczestnicy spotkania  mieli okazję zwiedzić miejscowość Kalampaka, która leży u podnóża masywu górskiego Meteorów, na szczycie którego znajduje się grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych wraz z całym masywem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, jak też interesujące miasto Ioannina , położone nad malowniczym jeziorem otoczonym masywami górskimi. Dodatkowo zwiedzili muzeum archeologiczne w miejscowości Wergina, w którym znajdują się cztery grobowce pochodzące z czasów Filipa II - ojca Aleksandra Wielkiego.Kolejne spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli odbędzie się już we wrześniu 2019 roku w Luksemburgu.


Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku-Międzynarodowy projekt Erasmus+ w Luksemburgu

W minionym tygodniu uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+„Wellbeing Improvement for New Generations at Schools” w Luksemburgu.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl.8a i 8c: Olaf Noryśkiewicz, Hubert Stencel, Igor Kubisiak, Patryk Erni oraz nauczyciele – Katarzyna Wróblewska-Kurzydło oraz Izabela Lipowska. Podczas spotkania 18 nauczycieli i 40 uczniów z Luksemburga, Grecji, Polski, Finlandii, Włoch i Hiszpanii pracowali w międzynarodowych grupach wykonując zadania projektowe. Uczestnicy spotkania  mieli okazję zwiedzić i uczestniczyć we wszystkich zajęciach projektowych w bardzo nowoczesnej szkole: Deutsch – Luxemburgisches Schengen Lyzeum w Perl, byliśmy w muzeum Schengen, zwiedziliśmy również  najstarsze miasto w Niemczech- Trier.Ponieważ szkoła w której gościliśmy znajduje się na granicy niemiecko – luksemburskiej jak również blisko Francji, uczestnicy projektu zwiedzali zarówno ciekawe miejsca związane z historią Niemiec jak również samą stolicę Luksemburga oraz miasto Metz we Francji. Kolejne spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli odbędzie się już w lutym 2020 roku w Finlandii.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło, koordynator projektu

Izabela Lipowska