Otwarta firma

Otwarta firma

Otwarta firma 2018

  W dniach od 12 d0 18 listopada 2018r. po raz XI został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi., promuje świadomy rozwój, aktywna postawę wobec życia, podejmowanie biznesowych inicjatyw.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 160 krajach świata, w tym w Polsce. W jego trakcie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.

W inicjatywy organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włączają się miliony młodych ludzi, tworząc w ten sposób wielki ruch społeczny, będący źródłem nowych idei i motorem zmian na lepsze. Tydzień jest również okazją do podkreślenia roli innowatorów i pracodawców, którzy tworząc firmy, przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia.

    Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości doceniła zaangażowanie szkół w programie „Otwarta Firma” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017.Spośród 498 szkół biorących udział w ostatniej edycji programu  komisja wyłoniła 30 laureatów Konkursu na Najaktywniejszą Szkołę.

   Miło nam zatem, że w trzydziestce najlepszych znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku. Zgodnie z regulaminem Komisja przyznała nam pamiątkowy dyplom, okolicznościową statuetkę, honorowy tytuł Najaktywniejszej Szkoły w ramach  programu Otwarta firma 2017 jak również złożyła gratulacje koordynatorowi p. Grażynie Ruszkowskiej, całej społeczności szkolnej oraz wszystkim uczestnikom programu.

W obecnym roku szkolnym firmy oraz instytucje również podjęły z naszą szkołą współpracę w ramach projektu „Otwarta firma” ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

Kalendarium wycieczek w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2018:

  • 7 listopada 2018r. (środa) – klasa VIIIe pod opieką p. M. Poziemskiej / SPS ZOZ w Lęborku;
  • 13 listopada 2018r. (wtorek) – klasa VIIIb pod opieką i. I. Tutakowskiej / firma Meyn w Lęborku;
  • 13 listopada 2018r. (wtorek) – klasa VIIIc pod opieką p. K. Zająca / Państwowa Straż Pożarna w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIa pod opieka p. W. Rutkiewicz / Urząd Miasta w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIId pod opieką p. B. Cieślak / Starostwo Powiatowe w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa IIIb gimnazjum pod opieką p. A. Dudojć / ALakiernia w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIc pod opieką p. A. Mańkowskiej / Nadleśnictwo Lębork;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIb pod opieką p. I. Suszyńskiej / Urząd Skarbowy w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIId pod opieką p. I. Woszczyło / Urząd Skarbowy w Lęborku;
  • 16 listopada 2018r. (piątek) – klasa VIIIa pod opieką p. K. Wróblewskiej-Kurzydło / MPWiK w Lęborku;

 

 

 

 

 

 

VIIIe w lęborskim szpitalu

 

       Dnia 7.11.2018 r. SPS ZOZ w Lęborku odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku. Była to wizyta zorganizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego aktywnie wspierającego przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.  W ramach tej akcji Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku zaprosiła nasz szpital do programu „Otwarta Firma”. Udział w nim daje szkole możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania dalszej edukacji, natomiast  szpital ma okazję przedstawić swoją działalność oraz zachęcić uczniów do wybrania dla siebie ścieżki edukacyjnej związanej ze służbą zdrowia.

      Na spotkaniu przybyłych gości przywitał Dyrektor SPS ZOZ w Lęborku- Lidia Kodłubańska oraz Specjalistki Rehabilitacji Medycznej- lek. Stefania Matuszewska i dr Elżbieta Rajkowska-Labon- nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która przedstawiła ciekawą prezentację na temat zawodu fizjoterapeuty wraz z podstawami anatomii ludzkiego ciała. Kolejnym punktem wizyty była przerwa na drugie śniadanie, zorganizowana przez szpitalny bufet. Po poczęstunku uczniowie udali się do budynku szpitala, by zwiedzić Dział Fizjoterapii i przekonać się jak wygląda pełnienie zawodu w praktyce.

 

VIIIb w firmie Meyn

 

    13 listopada 2018r. klasa VIIIb udała się do firmy  MEYN w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Była to ciekawa lekcja, która pozwoliła uczniom poznać tajniki działania przedsiębiorstwa  produkującego urządzenia dla przetwórstwa drobiarskiego. Uczniowie zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej, mogli przyjrzeć się pracy na poszczególnych stanowiskach. Firma zajmuje się wytwarzaniem  całych linii produkcyjnych wykorzystywanych w przetwarzaniu drobiu, więc wymaga doskonałej organizacji. Uczniowie byli pod wrażeniem organizacji pracy w przedsiębiorstwie. Firma bardzo dba o jakość produkcji oraz o bezpieczeństwo i dobre warunki pracy dla pracowników.

    Serdecznie dziękujemy kierownikowi produkcji, który oprowadził nas po firmie.

 

VIIIc w Państwowej Straży Pożarnej

     Dnia 13.11., we wtorek, klasa 8c wraz z wychowawcą odwiedziła siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Na początku odbyło się spotkanie z komendantem straży, który objaśniał pozytywne i negatywne aspekty pracy strażaka. Udzielał wyczerpujących odpowiedzi związanych z pytaniami dotyczącymi zawodu oraz zasad naboru do straży pożarnej. W dalszej części spotkania uczniowie udali się do pokoju zarządzania kryzysowego, gdzie dowiedzieli się o zasadach powiadamiania w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zaplecze techniczne do zarządzania i informowania różnych służb ratowniczych, policji, pogotowia, itp.

W ostatniej części wycieczki uczniowie poznali jednostki straży pożarnej- wozy gaśnicze, prezentowany sprzęt gaśniczy, wyposażenie indywidualne każdego strażaka , jego zastosowanie i przeznaczenie.

Wycieczka do straży pożarnej na pewno była dla uczniów ciekawym doświadczeniem i żywą lekcją preorientacji zawodowej.

VIIa w Urzędzie Miasta w Lęborku

 

  15.11. uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawcą udali się z wizytą do lęborskiego ratusza w ramach programu Otwarta firma.

Na miejscu powitali nas gospodarze tamtejszej placówki, pan Marian Kurzydło - sekretarz miasta oraz pracownik urzędu - p. Anna Ciężkowska -Mruk.

W sali rajców uczniowie  dowiedzieli się, jaka jest specyfika pracy w urzędzie miejskim,  kto może pracować w tej instytucji , a także jakie studia należy ukończyć, by móc piastować urzędnicze stanowisko. Sekretarz miasta bardzo ciekawie i przystępnie opowiedział uczniom, z jakimi problemami borykają się samorządowcy, jak wiele spraw muszą załatwiać, by zadowolić  mieszkańców miasta. Nie zabrakło także pytań ze strony uczniów, na które pan sekretarz  cierpliwie i rzeczowo odpowiadał.

Na koniec wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkami , mogli także zwiedzić dawny skarbiec ratuszowy, a także salę ślubów, w której odbywają się śluby cywilne. 

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń z wycieczki do lęborskiego ratusza.

 

 

 

VIIId w Starostwie Powiatowym

 

   W czwartek 15 listopada klasa VIII d uczestniczyła w  spotkaniu zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w związku z realizacją programu „Otwarta Firma” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Spotkanie otworzyła Wicestarosta Lęborski Elżbieta Godderis, która przywitała gości w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Dalszą część spotkania poprowadziła Iwona Juchniewicz, będąca pracownikiem Referatu Rozwoju i Promocji.

   Na wstępie uczniowie dowiedzieli się o ciekawym architektonicznie obiekcie i jego roli  na przestrzeni dziejów oraz różnicach pomiędzy kompetencjami władz powiatowych i władz gminnych. Dodatkowo młodzież uzyskała szczegółową informację dotyczącą zakresu spraw, które można załatwić w urzędzie.  Najwięcej mieszkańców przychodzi do starostwa w celu załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdów, wydawaniem praw jazdy oraz z kwestiami geodezyjnymi, budowlanymi, czy ochrony środowiska.

  Wśród innych spraw, które można załatwić w urzędzie znajdują się również te dotyczące chociażby wydawania koncesji na pozyskiwanie kopalin, czy pozwoleń na emisję gazów i płynów do powietrza. Do zadań powiatu należą również  sprawy oświatowe, dotyczące lokalnego sportu, działających na gruncie lokalnym stowarzyszeń oraz ochrony  zdrowia.

Miłą niespodzianką dla naszych uczniów były skromne podarunki oraz specjalnie  przygotowany poczęstunek.

 

 

IIIb w ALakierni

 

    W miniony czwartek uczniowie klasy IIIb gimnazjum  pod opieką wychowawcy odwiedzili zakład produkcyjny "ALakiernia" w ramach programu "Otwarta firma".

   Pan Robert Sieklucki oprowadził grupę po zakładzie reprezentującym największą skandynawską lakiernię proszkową. Opowiedział również, na jakich zasadach działa firma. Głównym profilem działalności zakładu jest profesjonalna obróbka wstępna oraz kompleksowe lakierowanie proszkowe aluminium. Uczniowie mogli zobaczyć, jak przygotowywany jest materiał do malowania, sam jego proces – malowanie proszkowe oraz zautomatyzowaną produkcję.

  Klasa IIIb serdecznie dziękuje za miłe przyjęcie i ciekawy wykład.

 

 

 VIIc w Nadleśnictwie Lębork

 

     W dniu 15.11. uczniowie klasy VIIc wybrali się do siedziby Nadleśnictwa w Lęborku. Wszyscy udali się tam w świetnych humorach i z mnóstwem pytań. 

 Pracownik nadleśnictwa powitał wszystkich w sali konferencyjnej, a następnie w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Każdy z uczniów miał okazję zapytać o specyfikę  pracy leśników, o trudności, jakie napotykają na co dzień. Nie zabrakło również pytań dotyczących zwierząt, roślin, sprzętu potrzebnego do pracy w lesie, itp.

  Wizyta w nadleśnictwie z pewnością stanowiła dla uczniów ciekawą lekcję przyrody. Wszyscy, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do szkoły. 

 

Klasy VIIb i VIId w Urzędzie Skarbowym

 

   W ramach projektu „Otwarta Firma” siódmoklasiści udali się do Urzędu Skarbowego w Lęborku. Spotkanie z uczniami poprowadziła  zastępczyni naczelnika tej instytucji. Zanim przedstawiła uczniom strukturę i specyfikę urzędu, zachęciła młodzież  do poznawania ich mocnych stron, zdolności, wzmacniania  poczucia własnej wartości, potrzeby rozwoju i  kształcenia. Zwróciła uwagę na to, by wyznaczać sobie życiowe cele, ponieważ pomoże to  w przyszłości wybrać odpowiedni dla siebie zawód.

   Druga część spotkania poświęcona została ukazaniu specyfiki zawodu urzędnika skarbowego oraz predyspozycji do wykonywania pracy w takiej instytucji.

Uczniowie VIIb i VIId serdecznie dziękują za spotkanie.

 

Klasa VIIIa w MPWiK

 

     W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości dnia 16 listopada 2018r. klasa VIIIa wraz z wychowawcą odwiedziła Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku.

    Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z charakterem pracy przedsiębiorstwa oraz kwalifikacjami,jakie są niezbędne, aby ubiegać się tu pracę. Dyrektor - pan Piotr Boniaszczuk opowiedział nam o codziennych zadaniach firmy. Dowiedzieliśmy się, czym pracownicy zajmują się na co dzień - od ekip remontowych, monterów do wykwalifikowanych inżynierów. Pan Dyrektor zwrócił też uwagę na to, co ważne jest przy wyborze zawodu, jakie umiejętności są kluczowe, jakie szkoły dobrze przygotują ucznia do rożnych zawodów i jak ważne jest, aby wybrać odpowiednią szkołę średnią.

  Dla uczniów była to doskonała lekcja z zakresu doradztwa zawodowego.

Bardzo dziękujemy MPWiK oraz dyrektorowi, Panu Piotrowi Boniaszczuk za ciekawe zajęcia oraz upominki.