Otwarta firma

Otwarta firma

 

Otwarta firma 2019

  W dniach 18-24 listopada 2019r. zostal zorganizowany w Polsce dwunasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo- biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska  społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

  W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniow, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w srodowisku lokalnym,szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej. 

Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 756 144 uczniów. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział 73 138 uczniów,1996 nauczycieli, 589 szkół oraz 1824 firm i instytucji z całej Polski. 

Miło nam zakomunikować, że lęborskie urzędy , instytucje i firmy włączyły się do programu, za co im serdecznie dziękujemy. 

 

Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły odwiedzili w tym roku szkolnym następujące urzędy, firmy i zakłady pracy:

1. Bank Pekao SA oddział Lębork- VIIIc, 18.11.

2. SPS ZOZ w Lęborku - VIIc , 19.11.

3.Firma MEYN w Lęborku - VIIa ,19.11.

4. Nadleśnictwo Lębork - VIIb , 19.11.

5. Urząd Skarbowy w Lęborku -  VIIe i VIIIe ,19.11.

6. Komenda Powiatowa Policji w Lęborku- VIIId, 19.11.

7. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.- VIIIb, 19.11.

8. A- Lakiernia w Lęborku - VIIId , 19.11.

9. Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku- VIIIb , 21.11.

10. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku- VIId , 21.11.

11. Urząd Miejski w Lęborku - VIIIc, 21.11.

12. Starostwo Powiatowe w Lęborku - VIIIa , 22.11.

13. Profarm Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo produkcji farmaceutyczno-kosmetycznej Lębork - Samorząd Uczniowski, 10.12.

 

                                                    Bank Pekao SA w Lęborku  - VIIIc

   18.11.2019 klasa VIIIc odwiedziła oddział Banku Pekao S.A. w Lęborku. Podczas wizyty uczniowie  poznali wiele tajników związanych z pracą bankowca. Mogli obejrzeć skarbiec bankowy , dowiedzieli się,  jak działa bankomat oraz mieli możliwość porozmawiania z pracownikami banku na ich stanowiskach pracy. Pani oprowadzajaca uczniów  po banku opowiedziała ,na czym polega praca w tej instytucji , jaką ukończyć szkołę i studia, aby można było aplikować do pracy w tej instytucji, jak wziąć kredyt oraz  dlaczego warto założyć konto. Wycieczka minęła w bardzo miłej atmosferze.


                                                          SPS ZOZ w Lęborku - VIIc

   19.11. uczniowie klasy VIIc wraz z wychowawcą mieli okazję odwiedzić kolejną placówkę związaną z programem ,,Otwarta firma", czyli Samodzielny Publiczny Specjalistyczny  Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Zajęcia dla uczniów prowadziły dwie panie: psycholog oraz pracownik socjalny. Przedstawiły uczniom specyfikę zawodu psychologa oraz wymieniły poszczególne etapy ścieżki edukacyjnej i zawodowej prowadzącej do zawodu psychologa. Następnie uczniowie mieli do wykonania ćwiczenie , które polegało na tym, by nauczyć się słuchać  innych. Na koniec wizyty jej uczestnicy zostali obdarowani ulotkami zawierającymi informacje na temat zawodu psychologa. 


MEYN Lębork- VIIa

     Dnia 19 listopada uczniowie klasy VIIa odwiedzili lęborską firmę MEYN, w której produkowane są maszyny dla przemysłu spożywczego w Polsce i na świecie. Dowiedzieli się, jak funkcjonuje, mogli obejrzeć halę produkcyjną, poznali niektóre z tajników produkcji urządzeń ze stali nierdzewnej. Uwagę uczniów przykuły zabawne plakaty dotyczące przestrzegania zasad BHP w miejscu pracy. Uczestnicy wycieczki mogli także zobaczyć biura firmy oraz salę konferencyjną. Mieli okazję zadać pytania dotyczące warunków i specyfiki pracy w tej firmie, zaś na koniec zostali obdarowani plakietkami odblaskowymi z logo firmy MEYN. 


                                                       Nadleśnictwo Lębork- VIIb

 W ramach projektu ,,Otwarta firma” klasa VII b wraz z wychowawcą odwiedziła mieszczącą się w sąsiedztwie szkoły siedzibę Nadleśnictwa Lębork. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą wymagającą kontaktu z przyrodą każdego dnia. Podleśniczy, prowadzący spotkanie, zapoznał młodzież z ogólną strukturą leśnictwa w Polsce, opowiedział o codziennych obowiązkach i ścieżkach awansu w zawodzie. Opowiedział też o ścieżce edukacyjnej prowadzącej do zdobycia zawodu leśnika, a młodzież mogła zobaczyć podstawowe narzędzia w pracy. Niezaprzeczalnym atutem tej pracy jest pobyt na świeżym powietrzu niemal każdego dnia.

Dziękujemy Nadleśnictwu Lębork i p. Janowi Domienieckiemu za włączenie się do naszego projektu i gościnę naszych uczniów.

 


                                                     Urząd Skarbowy w Lęborku - VIIe

    Dnia 19.11. klasa VIIe wraz z wychowawcą wybrała się do siedziby Urzędu Skarbowego w Lęborku. Na miejscu uczniowie mogli wysłuchać prelekcji pani naczelnik urzędu, która w przystępny sposób opowiedziała o specyfice pracy w tej instytucji, jak również przedstawiła problemy , z którymi borykają  się urzędnicy. Największym zainteresowaniem wśród uczniółw cieszył się temat podatków. Okazało się , że nasi siódmoklasiści posiadają dużą wiedzę na ich temat, co miło zaskoczyło panią naczelnik. Pochwaliła naszych uczniów za to, że tematy  podatków i finansów nie są im obce, chętnie odpowiadała na pytania młodzieży. 

  Podziękowania dla pani naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku za miłe przyjęcie naszych uczniów oraz ciekawą lekcję współczesnej ekonomii.


                                Komenda Powiatowa Policji w Lęborku - VIIId

    Wizyta w lęborskiej komendzie  przypadła w udziale klasie VIIId, która 19 listopada,wraz z wychowawcą,  udała się do siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. Podczas wizyty uczniowie mogli obejrzeć prezentację, która  w przystępny sposób przedstawiła  specyfikę  pracy policjantów, jak również  zasady  rekrutacji do policji. Ciekawym punktem programu były wypowiedzi funkcjonariuszy, reprezentujących poszczególne wydziały tej placówki. Ponadto uczniowie obejrzeli materiał z akcji drogówki , która miała miejsce na terenie naszego powiatu.Niewątpliwą atrakcję stanowiła również możliwość przymierzenia kurtki policjanta- motocyklisty. Na koniec pokazano także miejsce , w którym przetrzymuje się osoby zatrzymane na 48 godzin w sprawach wymagających wyjaśnienia. 

   Wizyta w lęborskiej komendzie policji była dla ósmoklasistów ciekawą odskocznią od zajęć w szkole, ale stanowiła też element preorientacji zawodowej. Kto wie, może za kilka lat któryś z naszych  uczniów zostanie stróżem prawa?


 

                        Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku - VIIIb

   Uczniowie klasy 8b odwiedzili MPWiK w Lęborku.Na wycieczkę szliśmy, nie oczekując rewelacji. Bo cóż można powiedzieć ciekawego na temat wody, ścieków i kanalizacji? Okazało się , że bardzo się myliliśmy.

  Spotkanie z dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji było bardzo ciekawe, upłynęło w sympatycznej  atmosferze. Poznaliśmy profil  tego zakładu pracy, wiemy już teraz , jak przebiega proces oczyszczania ścieków, jaką drogę odbywają śmieci od domu do wysypiska. Dowiedzieliśmy się, czego nie można wrzucać do toalet, czym to grozi. Zaciekawiła nas również informacja na temat wykształcenia pracowników zatrudnionych tam. Okazuje się, że wśród 80 pracujących są: inżynierowie o różnych specjalnościach, mechanicy, elektrycy, technolodzy, prawnik, ekonomiści, specjaliści od obsługi klienta. To pokazuje nam, że musimy zdobywać rozmaite kompetencje zawodowe, by w przyszłości znaleźć dla siebie miejsce pracy. 

To spotkanie skłoniło nas do myślenia o przyszłości, o tym, by poszukiwać w sobie mocnych stron, talentów, pasji. Tylko tacy znajdą dla siebie satysfakcjonujący zawód i sposób na dorosłe życie.


                                                         A- Lakiernia w Lęborku - VIId

   19.11. uczniowie klasy 7d wraz z opiekunem odbyli wycieczkę do firmy A-Lakiernia w Lęborku. Na miejscu dowiedzieli się, jak, krok po kroku, odbywa się proces technologiczny lakierowania powierzchni aluminiowych na różne kolory. Uczniowie zostali też oprowadzeni po laboratorium, w którym bada się próbki polakierowanych powierzchni pod kątem spełniania wymogów zawartych w umowach. Poinformowano ich o warunkach pracy w tym zakładzie,  w jakim systemie się pracuje oraz jak wygląda zmianowość.


                                           Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku - VIIIb

    21 listopada uczniowie  klasy 8 b wraz z opiekunem  odwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku .  Mogli zapoznać się tam ze stanowiskami pracy oraz dowiedzieć się tego , czym zajmują się pracownicy  urzędu, usłyszeć o nowo powstałych zawodach, a także tych najbardziej  poszukiwanych. Największe zainteresowanie  uczniów wzbudziła ankieta ,na podstawie  której mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe. Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące interesujących ich zawodów i miejsc pracy.


Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku- VIId

   21.11. klasa VIId wraz z wychowawcą udała się z wizytą do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku w ramach programu ,,Otwarta firma". Pan komendant opowiadał młodzieży o tym, jakie szkoły należy ukończyć, by móc zostać zawodowym strażakiem. Przekazał uczniom także wiele ciekawostek na temat niebezpiecznych akcji, w których sam uczestniczył. Zaprezentował, jak działa czujka na tlenek węgla i uzasadnił, dlaczego warto ją mieć w domu. Następnie zademonstrował zwiedzającym działanie gaśnicy strażackiej, pokazał elementy wyposażenia wozu strażackiego. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć film, na którym strażacy gasili pożary w różnych pomieszczeniach . Uświadomili sobie,  w jakim tempie wzrasta temperatura w czasie pożaru i dlaczego jest to niebezpieczne nie tylko dla poszkodowanych, ale również dla samych strażaków. Wycieczka do PSP w Lęborku na pewno na długo zostanie w pamięci siódmoklasistów.


                                                      Urząd Miejski w Lęborku- VIIIc

   21.11.2019 klasa VIIIc odwiedziła Urząd Miejski w Lęborku. W Ratuszu uczniów powitał Burmistrz pan Witold Namyślak.  Następnie   zaprowadził ich  do skarbca i opowiedział o jego historii. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzenie  Sali Rajców, w której przybyłych przyjął Sekretarz  Miasta - pan Marian Kurzydło. Wszyscy mogli zasiąść przy okrągłym stole, tak jak czynią to lęborscy radni podczas swoich spotkań. Uczniowie dowiedzieli się, na czym  polega praca w urzędzie , jakie   kwalifikacje trzeba mieć, aby móc podjąć pracę w Ratuszu . Pan Sekretarz opowiadał też o historii Ratusza , o pięknej Sali Rajców, jej wystroju i przeznaczeniu.  Młodzież mogła  również  zadawać pytania dotyczące pracy w urzędzie oraz spraw, które można w nim załatwić. Atmosfera spotkania była bardzo miła i sympatyczna .

 


                                                   Starostwo Powiatowe w Lęborku- VIIIa

   Starostwo Powiatowe w Lęborku to kolejna instytucja , która w ramach programu ,,Otwarta firma" przyjęła naszych uczniów. 22.11. ósmoklasiści z VIIIa  wraz z wychowawcą mieli okazję odwiedzić niezwykle gościnną siedzibę starostwa w Lęborku. Uczniów powitali : pani Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska, a także pan Sekretarz Powiatu Krzysztof Król. Młodzież zgromadzona w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego miała okazję obejrzeć ciekawą prezentację na temat historii 103- letniego budynku starostwa, a prelekcję prowadziła pani Iwona Juchniewicz z Referatu Rozwoju i Promocji. W bardzo przystępny sposób przybliżyła uczniom specyfikę pracy w starostwie, a także sporo czasu poświęciła na omówienie spraw, które można załatwić w tym urzędzie. Ważną kwestią w czasie spotkania było także poinformowanie uczniów o różnicach między kompetencjami władz gminnych a władz powiatowych. Następnie pani Juchniewicz  zaprosiła młodzież do gabinetu Wicestarosty Lęborskiego - pana Edmunda Głombiewskiego , który przyjął wszystkich bardzo serdecznie i krótko opowiedział o swojej pracy.  Na koniec uczniowie zostali obdarowani drobnymi  upominkami.

  Wizyta w Starostwie Powiatowym w Lęborku na pewno stanowiła dla uczniów ciekawą lekcję , podczas której mieli możliwość poznania  specyfiki  poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.


  Profarm Sp. z o.o. w Lęborku- SU

   W ramach programu „Otwarta Firma” grupa uczniów odwiedziła przedsiębiorstwo produkcji farmaceutyczno-kosmetycznej Profarm w Lęborku.

   Po firmie oprowadziła ósmoklasistów  pani Irena Stawska. Zostali oni zapoznani z głównymi gałęziami  działalności przedsiębiorstwa  produkującego preparaty farmaceutyczne, leki, kosmetyki, preparaty inhalacyjne, które można spotkać we wszystkich aptekach naszego kraju.

  Uczniowie zapoznali się z działalnością laboratorium, sposobem pakowania i dystrybucji produktów. Mamy nadzieję, że wizyta w tym miejscu pozwoli niektórym uczniom na podjęcie decyzji dotyczącej dalszej ścieżki edukacyjnej.

...........................................................................................................................................................................................................

  Mamy nadzieję, że wizyty w lęborskich placówkach pracy przybliżyły uczniom specyfikę lęborskiego rynku pracy , a także stanowiły doskonałą lekcję preorientacji zawodowej . Poniżej prezentujemy krótką  galerię zdjęć z naszego Tygodnia Przedsiębiorczości:

 

 

 

 

 

 


 

Otwarta firma 2018

  W dniach od 12 d0 18 listopada 2018r. po raz XI został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi., promuje świadomy rozwój, aktywna postawę wobec życia, podejmowanie biznesowych inicjatyw.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 160 krajach świata, w tym w Polsce. W jego trakcie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.

W inicjatywy organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włączają się miliony młodych ludzi, tworząc w ten sposób wielki ruch społeczny, będący źródłem nowych idei i motorem zmian na lepsze. Tydzień jest również okazją do podkreślenia roli innowatorów i pracodawców, którzy tworząc firmy, przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia.

    Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości doceniła zaangażowanie szkół w programie „Otwarta Firma” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017.Spośród 498 szkół biorących udział w ostatniej edycji programu  komisja wyłoniła 30 laureatów Konkursu na Najaktywniejszą Szkołę.

   Miło nam zatem, że w trzydziestce najlepszych znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku. Zgodnie z regulaminem Komisja przyznała nam pamiątkowy dyplom, okolicznościową statuetkę, honorowy tytuł Najaktywniejszej Szkoły w ramach  programu Otwarta firma 2017 jak również złożyła gratulacje koordynatorowi p. Grażynie Ruszkowskiej, całej społeczności szkolnej oraz wszystkim uczestnikom programu.

W obecnym roku szkolnym firmy oraz instytucje również podjęły z naszą szkołą współpracę w ramach projektu „Otwarta firma” ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

Kalendarium wycieczek w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2018:

  • 7 listopada 2018r. (środa) – klasa VIIIe pod opieką p. M. Poziemskiej / SPS ZOZ w Lęborku;
  • 13 listopada 2018r. (wtorek) – klasa VIIIb pod opieką i. I. Tutakowskiej / firma Meyn w Lęborku;
  • 13 listopada 2018r. (wtorek) – klasa VIIIc pod opieką p. K. Zająca / Państwowa Straż Pożarna w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIa pod opieka p. W. Rutkiewicz / Urząd Miasta w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIId pod opieką p. B. Cieślak / Starostwo Powiatowe w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa IIIb gimnazjum pod opieką p. A. Dudojć / ALakiernia w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIc pod opieką p. A. Mańkowskiej / Nadleśnictwo Lębork;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIIb pod opieką p. I. Suszyńskiej / Urząd Skarbowy w Lęborku;
  • 15 listopada 2018r. (czwartek) – klasa VIId pod opieką p. I. Woszczyło / Urząd Skarbowy w Lęborku;
  • 16 listopada 2018r. (piątek) – klasa VIIIa pod opieką p. K. Wróblewskiej-Kurzydło / MPWiK w Lęborku;

 

 

 

 

 

 

VIIIe w lęborskim szpitalu

 

       Dnia 7.11.2018 r. SPS ZOZ w Lęborku odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku. Była to wizyta zorganizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego aktywnie wspierającego przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.  W ramach tej akcji Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku zaprosiła nasz szpital do programu „Otwarta Firma”. Udział w nim daje szkole możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania dalszej edukacji, natomiast  szpital ma okazję przedstawić swoją działalność oraz zachęcić uczniów do wybrania dla siebie ścieżki edukacyjnej związanej ze służbą zdrowia.

      Na spotkaniu przybyłych gości przywitał Dyrektor SPS ZOZ w Lęborku- Lidia Kodłubańska oraz Specjalistki Rehabilitacji Medycznej- lek. Stefania Matuszewska i dr Elżbieta Rajkowska-Labon- nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która przedstawiła ciekawą prezentację na temat zawodu fizjoterapeuty wraz z podstawami anatomii ludzkiego ciała. Kolejnym punktem wizyty była przerwa na drugie śniadanie, zorganizowana przez szpitalny bufet. Po poczęstunku uczniowie udali się do budynku szpitala, by zwiedzić Dział Fizjoterapii i przekonać się jak wygląda pełnienie zawodu w praktyce.

 

VIIIb w firmie Meyn

 

    13 listopada 2018r. klasa VIIIb udała się do firmy  MEYN w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Była to ciekawa lekcja, która pozwoliła uczniom poznać tajniki działania przedsiębiorstwa  produkującego urządzenia dla przetwórstwa drobiarskiego. Uczniowie zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej, mogli przyjrzeć się pracy na poszczególnych stanowiskach. Firma zajmuje się wytwarzaniem  całych linii produkcyjnych wykorzystywanych w przetwarzaniu drobiu, więc wymaga doskonałej organizacji. Uczniowie byli pod wrażeniem organizacji pracy w przedsiębiorstwie. Firma bardzo dba o jakość produkcji oraz o bezpieczeństwo i dobre warunki pracy dla pracowników.

    Serdecznie dziękujemy kierownikowi produkcji, który oprowadził nas po firmie.

 

VIIIc w Państwowej Straży Pożarnej

     Dnia 13.11., we wtorek, klasa 8c wraz z wychowawcą odwiedziła siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Na początku odbyło się spotkanie z komendantem straży, który objaśniał pozytywne i negatywne aspekty pracy strażaka. Udzielał wyczerpujących odpowiedzi związanych z pytaniami dotyczącymi zawodu oraz zasad naboru do straży pożarnej. W dalszej części spotkania uczniowie udali się do pokoju zarządzania kryzysowego, gdzie dowiedzieli się o zasadach powiadamiania w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zaplecze techniczne do zarządzania i informowania różnych służb ratowniczych, policji, pogotowia, itp.

W ostatniej części wycieczki uczniowie poznali jednostki straży pożarnej- wozy gaśnicze, prezentowany sprzęt gaśniczy, wyposażenie indywidualne każdego strażaka , jego zastosowanie i przeznaczenie.

Wycieczka do straży pożarnej na pewno była dla uczniów ciekawym doświadczeniem i żywą lekcją preorientacji zawodowej.

VIIa w Urzędzie Miasta w Lęborku

 

  15.11. uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawcą udali się z wizytą do lęborskiego ratusza w ramach programu Otwarta firma.

Na miejscu powitali nas gospodarze tamtejszej placówki, pan Marian Kurzydło - sekretarz miasta oraz pracownik urzędu - p. Anna Ciężkowska -Mruk.

W sali rajców uczniowie  dowiedzieli się, jaka jest specyfika pracy w urzędzie miejskim,  kto może pracować w tej instytucji , a także jakie studia należy ukończyć, by móc piastować urzędnicze stanowisko. Sekretarz miasta bardzo ciekawie i przystępnie opowiedział uczniom, z jakimi problemami borykają się samorządowcy, jak wiele spraw muszą załatwiać, by zadowolić  mieszkańców miasta. Nie zabrakło także pytań ze strony uczniów, na które pan sekretarz  cierpliwie i rzeczowo odpowiadał.

Na koniec wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkami , mogli także zwiedzić dawny skarbiec ratuszowy, a także salę ślubów, w której odbywają się śluby cywilne. 

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń z wycieczki do lęborskiego ratusza.

 

 

 

VIIId w Starostwie Powiatowym

 

   W czwartek 15 listopada klasa VIII d uczestniczyła w  spotkaniu zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w związku z realizacją programu „Otwarta Firma” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Spotkanie otworzyła Wicestarosta Lęborski Elżbieta Godderis, która przywitała gości w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Dalszą część spotkania poprowadziła Iwona Juchniewicz, będąca pracownikiem Referatu Rozwoju i Promocji.

   Na wstępie uczniowie dowiedzieli się o ciekawym architektonicznie obiekcie i jego roli  na przestrzeni dziejów oraz różnicach pomiędzy kompetencjami władz powiatowych i władz gminnych. Dodatkowo młodzież uzyskała szczegółową informację dotyczącą zakresu spraw, które można załatwić w urzędzie.  Najwięcej mieszkańców przychodzi do starostwa w celu załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdów, wydawaniem praw jazdy oraz z kwestiami geodezyjnymi, budowlanymi, czy ochrony środowiska.

  Wśród innych spraw, które można załatwić w urzędzie znajdują się również te dotyczące chociażby wydawania koncesji na pozyskiwanie kopalin, czy pozwoleń na emisję gazów i płynów do powietrza. Do zadań powiatu należą również  sprawy oświatowe, dotyczące lokalnego sportu, działających na gruncie lokalnym stowarzyszeń oraz ochrony  zdrowia.

Miłą niespodzianką dla naszych uczniów były skromne podarunki oraz specjalnie  przygotowany poczęstunek.

 

 

IIIb w ALakierni

 

    W miniony czwartek uczniowie klasy IIIb gimnazjum  pod opieką wychowawcy odwiedzili zakład produkcyjny "ALakiernia" w ramach programu "Otwarta firma".

   Pan Robert Sieklucki oprowadził grupę po zakładzie reprezentującym największą skandynawską lakiernię proszkową. Opowiedział również, na jakich zasadach działa firma. Głównym profilem działalności zakładu jest profesjonalna obróbka wstępna oraz kompleksowe lakierowanie proszkowe aluminium. Uczniowie mogli zobaczyć, jak przygotowywany jest materiał do malowania, sam jego proces – malowanie proszkowe oraz zautomatyzowaną produkcję.

  Klasa IIIb serdecznie dziękuje za miłe przyjęcie i ciekawy wykład.

 

 

 VIIc w Nadleśnictwie Lębork

 

     W dniu 15.11. uczniowie klasy VIIc wybrali się do siedziby Nadleśnictwa w Lęborku. Wszyscy udali się tam w świetnych humorach i z mnóstwem pytań. 

 Pracownik nadleśnictwa powitał wszystkich w sali konferencyjnej, a następnie w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Każdy z uczniów miał okazję zapytać o specyfikę  pracy leśników, o trudności, jakie napotykają na co dzień. Nie zabrakło również pytań dotyczących zwierząt, roślin, sprzętu potrzebnego do pracy w lesie, itp.

  Wizyta w nadleśnictwie z pewnością stanowiła dla uczniów ciekawą lekcję przyrody. Wszyscy, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do szkoły. 

 

Klasy VIIb i VIId w Urzędzie Skarbowym

 

   W ramach projektu „Otwarta Firma” siódmoklasiści udali się do Urzędu Skarbowego w Lęborku. Spotkanie z uczniami poprowadziła  zastępczyni naczelnika tej instytucji. Zanim przedstawiła uczniom strukturę i specyfikę urzędu, zachęciła młodzież  do poznawania ich mocnych stron, zdolności, wzmacniania  poczucia własnej wartości, potrzeby rozwoju i  kształcenia. Zwróciła uwagę na to, by wyznaczać sobie życiowe cele, ponieważ pomoże to  w przyszłości wybrać odpowiedni dla siebie zawód.

   Druga część spotkania poświęcona została ukazaniu specyfiki zawodu urzędnika skarbowego oraz predyspozycji do wykonywania pracy w takiej instytucji.

Uczniowie VIIb i VIId serdecznie dziękują za spotkanie.

 

Klasa VIIIa w MPWiK

 

     W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości dnia 16 listopada 2018r. klasa VIIIa wraz z wychowawcą odwiedziła Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku.

    Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z charakterem pracy przedsiębiorstwa oraz kwalifikacjami,jakie są niezbędne, aby ubiegać się tu pracę. Dyrektor - pan Piotr Boniaszczuk opowiedział nam o codziennych zadaniach firmy. Dowiedzieliśmy się, czym pracownicy zajmują się na co dzień - od ekip remontowych, monterów do wykwalifikowanych inżynierów. Pan Dyrektor zwrócił też uwagę na to, co ważne jest przy wyborze zawodu, jakie umiejętności są kluczowe, jakie szkoły dobrze przygotują ucznia do rożnych zawodów i jak ważne jest, aby wybrać odpowiednią szkołę średnią.

  Dla uczniów była to doskonała lekcja z zakresu doradztwa zawodowego.

Bardzo dziękujemy MPWiK oraz dyrektorowi, Panu Piotrowi Boniaszczuk za ciekawe zajęcia oraz upominki.