Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017

Otwarta firma 2016

 


W dniach 14-20 listopada 2016 roku po raz dziewiąty zostanie zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące  uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 524 600 uczniów. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział 60 642 uczniów, 553 szkoły i 1816 firm i instytucji.

W tym roku nasze gimnazjum przystąpiło również do konkursu na Najaktywniejszą Szkołę w ramach programu Otwarta Firma, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

 

Kalendarium wycieczek w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2016:

  • 14 listopada 2016r. (poniedziałek) - klasa IIb – 32 uczniów, pod opieką p. L.Racis/ Starostwo Powiatowe, ul. Czołgistów 5;
  • 16 listopada 2016r. (środa)  - klasa IIs – 27 uczniów, pod opieką p. W. Rutkiewicz/ Bank PEKAO S.A., ul. Armii Krajowej 18;
  • 15 i 16 listopada 2016r. (wtorek, środa) – klasa IIIc 34 uczniów pod opieką p. A.Zdończyk – Knura i klasa Ic – 30 uczniów, pod opieką p. J.Odrowąż-Piramowicz/ Urząd Skarbowy, ul. Słupska 23;
  • 16 listopada 2016r. (środa) – klasa IIIb – 34 uczniów, pod opieką p. K.Kurzydło/ Urząd Miasta, ul. Armii Krajowej 14;
  • 16 listopada 2016r. (środa) – klasa IIIs – 21 uczniów, pod opieką p. M. Kurzydło/ Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ul. Pionierów 2;
  • 17 listopada 2016r. (czwartek) – klasa IIId – 23 uczniów, pod opieką p. A.Dudojć/ Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ul. Stryjewskiego 37;
  • 17 listopada 2016r. (czwartek) – klasa Ic pod opieką p. J.Odrowąż- Piramowicz i klasa IIIc – pod opieką p. A.Zdończyk-Knura/ Pomorskie Dni Przedsiębiorczości, aula Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych, ul. Marcinkowskiego 1;
  • 18 listopada 2016r. (piątek) – klasa Ib – 20 uczniów, pod opieką p. D.Przychoda-Bonemberg i p. E.Mozolewskiej/ firma NFM Production Sp. z o.o., ul. Słupska 1d;
  • 18 listopada 2016r. (piątek) – uczniowie z klas: IId, IIIa, IIIc 32 uczniów, pod opieką p. I.Tutakowskiej/ SPS ZOZ, ul. Węgrzynowicza 13;

Wizyta klasy IIb w Starostwie Powiatowym w Lęborku w ramach Programu ,,OTWARTA FIRMA’’

 

    Starostwo Powiatowe w Lęborku w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2016, największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość wśród młodych ludzi, zaangażowało się w przedsiębiorczą edukację młodzieży. W dniu 14 listopada 2016 r. Starosta Lęborski, Teresa Ossowska - Szara  wraz z Wicestarostą, Elżbietą Godderis, gościły naszych gimnazjalistów z klasy IIb. Podczas spotkania Sekretarz Powiatu, Krzysztof Król przedstawił uczniom specyfikę działalności Starostwa Powiatowego w Lęborku, ścieżkę kariery, a także możliwości zatrudnienia.

Zdobyte informacje będą pomocne młodzieży przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i kariery zawodowej,  w tym wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Weronika: ,, Poznałam zasady funkcjonowania tej instytucji. Przydatną  informacją jest fakt, że uczniowie wiążący swoją przyszłość z tą placówką, będą mogli odbyć w niej praktyki.

Klaudia: ,,Dzięki tej wizycie poznałam historię budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku. Dowiedziałam się, jakie wydziały podlegają pod Panią Starostę, a jakimi wydziałami kieruje Pani Wicestarosta.”

Weronika i Klaudia: ,, Dodatkowo zostaliśmy poinformowani o tym, jakie jest zapotrzebowanie na pracowników urzędu oraz poznaliśmy nowe przedsięwzięcia i projekty zaplanowane dla mieszkańców naszego powiatu.”


Bank PEKAO S.A. jako ,,Otwarta firma"

Dnia 16.11. 2016r. w ramach Światowego  Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klasy IIs pod opieką wychowawcy  gościli w siedzibie lęborskiego oddziału  Banku PEKAO S.A. Młodzież została serdecznie przyjęta przez panie z Zarządu Banku, które w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyły specyfikę pracy bankowca. Uczniowie zostali zapoznani z historią bankowości , dowiedzieli się, jakie stanowiska zajmują poszczególne osoby w firmie. Następnie mogli zaznajomić się z ofertą  bankową, a także z tym, jak założyć konto osobiste. Najciekawszą informacją było na pewno stwierdzenie, że obecnie bank dysponuje tzw. wirtualną gotówką, a wszystkie operacje związane z wpłacaniem i pobieraniem gotówki właściwie wykonuje się drogą  elektroniczną . To zasługa szybkiego postępu technicznego. Ważne jest również to, że wiele transakcji płatniczych można dokonać za pomocą odpowiednich aplikacji w  smartfonach.

 Ta interesująca wizyta pozwoliła uczniom poznać praktyczne funkcjonowanie banku. Finansowa edukacja młodzieży to wspaniałe, ale i ambitne zadanie. Warto bowiem promować wśród młodzieży ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż w przyszłości może to zaowocować rozważnymi , trafnymi decyzjami finansowymi. 

Karolina: ,, Podczas wizyty w banku dowiedziałam się , co zrobić, by założyć konto w banku . Na pewno wiele z tych nowych wiadomości przyda nam się w codziennym życiu.”

 

Ania: ,, Wizyta w banku była bardzo ciekawa . Dowiedziałam się, jak się płaci podatki, jakie jest oprocentowanie na poszczególnych kontach klientów.”Z wizytą w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku.

W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości klasa III S  odwiedziła MPWiK przy ulicy Pionierów w Lęborku.  Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z charakterem pracy przedsiębiorstwa i kwalifikacjami, które są niezbędne, aby znaleźć tu pracę. Dyrektor-p. Piotr Boniaszczuk opowiedział nam o codziennych zadaniach firmy, której zakres działalności jest bardzo szeroki. Dowiedzieliśmy się, czym pracownicy zajmują się na co dzień : od ekip remontowych, monterów po wyspecjalizowanych inżynierów. Pan Dyrektor zwrócił także uwagę na to, co jego zdaniem jest ważne przy ubieganiu się o pracę podczas rozmów kwalifikacyjnych: jak ważna jest forma napisania CV oraz mowa ciała podczas rozmowy z pracodawcą.

Dla uczniów była to też ciekawa lekcja wychowawcza. Pan Dyrektor pochwalił się także uzyskaną w tym roku statuetką otrzymaną z rąk Prezydenta RP ,,Pracodawca przyjazny Pracownikom”.

Serdecznie dziękujemy MPWiK w Lęborku oraz p. Boniaszczukowi za to, że kolejny rocznik młodzieży mógł zdobyć wiedzę dotyczącą rynku pracy i wymaganych kwalifikacji.

 

Nikola: ,,Pan prowadzący zajęcia opowiadał o specyfice tego  zakładu, dowiedziałam się, że jest to praca wskazana bardziej dla mężczyzn. Praca ta wymaga sporej wiedzy i specjalistycznych szkoleń. Ciekawostką jest to ,że zakład ten jest wyposażony w nowoczesny samochód przeznaczony do pracy w terenie. Zaopatrzony jest w system  zdalnego sterowania z automatycznym programem  konserwacji.”

 

Sebastian: ,, To praca wymagająca ciągłej gotowości w razie jakiejś  awarii w mieście. Rozważam możliwość podjęcia pracy w takim miejscu.”


Ic i IIIc w Urzędzie Skarbowym

 

W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości nasi gimnazjaliści odwiedzili Urząd Skarbowy w Lęborku. Celem wizyty było poznanie zakresu prac urzędu, kompetencji pracowników. Pani Izabela Cieślińska opowiedziała uczniom, czym zajmuje się urząd, z jakich jednostek się składa i czym zajmuje się każda z komórek US. Pani Izabela przedstawiła także ścieżki rozwoju pracowników, wskazała konkretne kwalifikacje potrzebne do pracy w urzędzie oraz wymieniła predyspozycje osobiste.

 

Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze , a fachowa wiedza pani Cieślińskiej, pasja, z jaką opowiadała o swojej pracy ukazały młodzieży szeroki wachlarz możliwości rozwoju i ewentualnej pracy w US.

 

Zuzia: ,,Podczas wycieczki do US dowiedziałam się, jak funkcjonuje ta placówka”.

 

Ola: ,, Wizyta okazała się bardzo ciekawa. Dzięki niej dowiedziałam się , kim mogę zostać w przyszłości.”

Zuzia II: ,, W trakcie wizyty poznałam tajniki pracy tej placówki , jak również dowiedziałam się, jaką szkołę należy skończyć, by móc pracować w Urzędzie Skarbowym”.

 

Uczniowie: ,,Dzięki tym zajęciom wiele trudnych i nieznanych do tej pory zagadnień stało się zrozumiałymi pojęciami.”Za mundurem panny sznurem ... – z wizytą u strażaków

 

W ramach projektu ,, Otwarta firma”  kl. III d wraz z wychowawczynią p. Aleksandrą Dudojć odwiedziła Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z drogą zawodową, obowiązkami i pracą strażaków oraz kształtowanie właściwych postaw i reakcji w obliczu zagrożenia pożarowego.

Gimnazjaliści mogli się zapoznać ze sprzętem oraz metodami używanymi w czasie gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków. Duże wrażenie wywarł na nich ogromny, nowoczesny wóz strażacki. Nie byle jaką atrakcją była możliwość wejścia do  tego czerwonego pojazdu, a dla chętnych przymierzenie stroju, w którym strażacy wyjeżdżają na akcję. Wycieczka wzbudziła duże zainteresowanie, uświadomiła uczniom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca  w tym zawodzie. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale mają także inne obowiązki, takie jak: pomoc i ratowanie ludzi w czasie powodzi, w wypadkach drogowych, likwidowanie gniazd os i szerszeni.  Usłyszeli,  jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń oraz wyjazd na akcję ratowniczą. Przypomnieli sobie i utrwalili numery alarmowe: 998 i 112. Pod koniec spotkania dowiedzieli się, jak wygląda ścieżka do kariery strażaka oraz jakie należy spełniać kryteria, żeby podjąć pracę w tym zawodzie. Obejrzeli pouczające i  skłaniające do refleksji filmy o zatruciu dwutlenkiem węgla .

Uczniowie III d w czasie wizyty  u strażaków przeżyli niezapomniane chwile, pełne wrażeń. Ta wyprawa z pewnością poszerzyła ich wiedzę na temat tego pięknego i cenionego na całym świecie zawodu.

 

Dawid: ,,Dowiedziałem się, że praca  strażaka jest  trudna i wymagająca wielu poświęceń”.

Jakub: ,, Ta wizyta przekonała mnie , że nie jest to praca dla mnie”.

Wojtek: ,, Nie miałem pojęcia, że strażacy lęborscy dysponują tak nowoczesnym sprzętem”.


Klasa III b w Urzędzie Miejskim w  Lęborku

 

Urząd Miejski , w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2016 - największego wydarzenia na świecie promującego przedsiębiorczość wśród młodych ludzi, zaangażował się w przedsiębiorczą edukację młodzieży. W dniu 16 listopada uczniowie klasy III b z wychowawczynią  - panią Katarzyną Wróblewską-Kurzydło gościli w UM . Podczas wizyty Sekretarz Miasta – pan Marian Kurzydło przedstawił trzecioklasistom specyfikę pracy w tym miejscu, ścieżkę kariery, możliwość zatrudnienia oraz wysokość zarobków urzędnika. Zdobyte informacje będą z pewnością przydatne uczniom przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

 

Uczniowie:  ,,Bardzo dziękujemy  panu Marianowi Kurzydło za sympatyczne przyjęcie i ciekawe informacje .”

 

  Julia i Klaudia: ,,Zostaliśmy zachęceni do pracy w charakterze urzędników. Sekretarz Miasta, Pan M. Kurzydło , w ciekawy sposób opowiedział nam o pracy w tej placówce. Na koniec mogliśmy wziąć udział w konkursie dotyczącym wiedzy o Urzędzie Miasta . Na zwycięzców czekały nagrody.”


Klasa I b w firmie NFM Production sp. z o. o.

 

Dnia 18 listopada klasa IB wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym, w ramach tygodnia przedsiębiorczości, udała się na wycieczkę do zakładu „NFM Production Sp. z o.o.” Firma ta mieści się w Lęborku i zajmuje się produkcją specjalistycznej odzieży ochronnej dla wojsk i służb mundurowych. Zakład ten jest częścią NFM Group pochodzącej z Norwegii, a jej filie znajdują się na terenie całej Europy. Po przybyciu na miejsce uczniowie naszej szkoły poznali historię firmy oraz plany na przyszłość. Dowiedzieli się, jak wygląda cały proces planowania, projektowania oraz produkcji odzieży i asortymentu szytego w NFM. Mogli także zobaczyć, dotknąć, a także przymierzyć poszczególne części garderoby, którą na co dzień noszą żołnierze czy też policjanci. Młodzież została także oprowadzona po siedzibie firmy oraz hali produkcyjnej, by na własne oczy zobaczyli, jak wygląda cały proces tworzenia tej specjalistycznej odzieży. Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali drobne upominki w postaci firmowych długopisów. Wyjście do siedziby firmy NFM Production był bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych gimnazjalistów. 

 

Dagmara : ,, Podczas wizyty dowiedziałam się, jak wiele pracy i wysiłku trzeba włożyć, by uszyć tak skomplikowany strój, jakim jest kamizelka kuloodporna.”

 

Ola: ,, W czasie pobytu w firmie NFM mogłam zaobserwować, w jaki sposób szyta jest odzież ochronna, stosowana m.in. w wojsku.”


Pomorskie Dni Przedsiębiorczości

i sukces naszych uczennic

 

17 listopada br. uczniowie klas Ic i IIIc uczestniczyli w Pomorskich Dniach Przedsiębiorczości. Spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli lęborskich urzędów zorganizowane przez PUP odbyło się w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych.

W ramach PDP młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania ZUS, US, UM, Starostwa Powiatowego, dowiedzieć się, w jaki sposób można założyć działalność gospodarczą, poznać oferty banków, cele stowarzyszeń i prywatnych inicjatyw. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach:

„Przedsiębiorczość – jak to ugryźć”

„Dokąd zmierzam? – wybór zawodu”

Ponadto, uczennice naszego gimnazjum: Klaudia Zbrożek, Aleksandra Jankowska, Zuzanna Milewczyk, Zuzanna Maciejewska   i Karolina Byczuk reprezentowały naszą  szkołę w konkursie: „Biznes Plan Przedsiębiorczego Absolwenta”. Dziewczęta zaprezentowały ciekawy pomysł utworzenia szkoły tańców angielskich ,w której nauka tańca połączona została z nauką języka angielskiego.

Uczennice jako jedyne reprezentantki lęborskich gimnazjów rywalizowały z przedstawicielami LO nr 1, PCE-ZSP, ZSGŻiA.

Projekt  „English school dance” spotkał się z uznaniem i aprobatą jury. Dziewczęta zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy uczennicom i dziękujemy p. G. Ruszkowskiej i p. A. Jankowskiej za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.


Wizyta w SPS ZOZ w Lęborku

 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w miniony piątek -18 listopada -  grupa uczniów  z klasy IId, IIIa oraz IIIc mogła zapoznać się ze specyfiką działalności Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

Gimnazjaliści powitani zostali przez dr Martę Frankowską – Naczelnego Lekarza SPS ZOZ oraz  mgr Alicję Gajewską – Pielęgniarkę Naczelną SPS ZOZ. Po przekazaniu informacji dotyczącej działalności lęborskiego szpitala, gimnazjalistom szczegółowo zaprezentowane zostały zawody takie jak: fizjoterapeuta, laborant, technik radiologii, ratownik medyczny.

Przedstawiciel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego udzielił praktycznego wykładu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy.

 Po specjalnie przygotowanym dla uczniów drugim śniadaniu, młodzież została podzielona na grupy i pod opieką wyznaczonych osób udała się do komórek organizacyjnych: Działu Fizjoterapii, Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej, Pracowni Diagnostyki Obrazowej oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Serdecznie dziękujemy pracownikom lęborskiego szpitala za to niezwykle ciekawe spotkanie. Być może zachęci ono naszych uczniów do myślenia o pracy w takiej placówce.

 

Uczniowie IId:  ,,Zachęcono nas do podjęcia pracy w tej placówce. Zwiedziliśmy Pracownię Diagnostyki Obrazowej, obejrzeliśmy różne aparaty do robienia zdjęć rentgenowskich . Ugoszczono nas smacznymi kanapkami.”

 

Julia:,, Jeżeli chodzi  o mnie, nie wiążę przyszłości z kierunkiem fizjoterapii w takiej placówce, ale medycyna bardzo mnie interesuje i chciałabym zgłębiać jej tajniki.”