Pan Stanisław


“Pan Stanisław czyli szkoła w kosmosie”

Od 2016 do 2019 roku czternastka uczniów Gimnazjum nr 1 w Lęborku (obecnie Szkoła Podstawowa w Lęborku) brała udział w II edycji szkolnego projektu popularyzującego wiedzę o Kosmosie “Pan Stanisław czyli szkoła w Kosmosie” autorstwa i koordynacji Anny Rzepy i Barbary Cieślak przy współpracy nauczycieli Gimnazjum nr 1, oraz naukowców, instytucji, fundacji, podmiotów prywatnych oraz przyjaciół młodzieży.

Na uwagę zasługuje fakt, że projekt jest kontynuacją I edycji z 2013 roku, realizowanej z uczniami rocznika 2000 r. Projekt był wielokrotnie nagradzany oraz przedstawiany na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

II edycja ze względu na specyfikę, związaną z faktem, że został stworzony na potrzeby kręcenia filmu dokumentalnego “Nieletni inżynierowie”  firmy Mediolia,  został podzielony na dwie sekcje;

a) popularno - naukową, w skład której wchodziła:

1.Symulacja misji księżycowej “Youth for the moon” w habitacie Lunares. Była to pierwsza w Europie Edukacyjna Misja Kosmiczna, autorstwa dr. Agaty Kołodziejczyk (pracującej podczas trwania eksperymentu w Europejskiej Agencji Kosmicznej)

2. Współpraca z zespołem Pani Inny Uwarowej PW SAT 2, w ramach której uczniowie mogli zbudować prosty model żagla, korzystając ze wskazówek naukowców z Politechniki Warszawskiej

3. Próba stratosferyczna w Centrum Badan Kosmicznych w Borowcu i testowanie modelu żagla (za proces odpowiadali: Pan Paweł Lejba Kierownik Centrum Badan Kosmicznych w Borówcu, Maciej Jakimiec Fundacja Copernicus Project, Grzegorz Daszykowski PW SAT2)

4. Obserwacja namierzania radiowego satelity PW- SAT 2, po wysłaniu go na orbitę.


a) fabularną realizowaną na potrzeby filmu zawierającą:

1.HUET – szkolenie i ucieczkę z trenażera tonącego śmigłowca   https://www.youtube.com/watch?v=hHN1uQjHDjU

2. Ćwiczenia na symulatorze łodzi zrzutowej     https://www.youtube.com/watch?v=hHN1uQjHDjU

3.Symulacje na mostku kapitańskim

4.Loty w tunel aerodynamicznym Freeflycentre w Lesznie      https://www.youtube.com/watch?v=n9KPpc9nD00

(Pierwsze trzy szkolenia sekcji fabularnej organizowane były przez kpt. Mirosława Orzeszka ze Szkoły Morskiej w Gdyni)

Wszystkie działania popularyzatorskie jak i związane częścią fabularną, były możliwe tylko z jednego powodu, młodzi ludzie mieli niewiarygodne szczęście trafiając na wszystkich tych, którzy podzielili się z nimi swoja pracą i przede wszystkim ofiarowali im swój wolny czas.

Bardzo dziękujemy Lucynie Racis, Izie Woszczyło, Iwie Arendt, Kasi Kurzydło za pomoc, wsparcie oraz wysoką etykę zawodową.

Ania Rzepa i Basia Cieślak


Załączniki;

  1. Osoby współpracujące
  2. Harmonogram
  3. Nagrody jakie otrzymał projekt/Konferencje
  4. Artykuł podsumowujący
  5. Prezentacja