Goście ze Stralsundu - polsko-niemiecka wymiana

Utworzono: 24-09-2018

W dniach 18-22.09.2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka uczestniczyli razem z młodzieżą z Niemiec, z Hansa-Gymnasium ze Stralsundu w tygodniowej polsko-niemieckiej wymianie pt. „Es begann in Danzig...”- „Zaczęło się w Gdańsku...”. Uczestnicy projektu mieszkali w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku. Tam odbywały się zajęcia w polsko-niemieckich grupach. Warsztaty miały na celu przybliżyć polskiej i niemieckiej młodzieży jaki wpływ miała „Solidarność” na wydarzenia w Polsce, Niemczech i całej Europie. Uczniowie obejrzeli film „Von Solidarność zur Freiheit ” - „Od Solidarności do wolności”. Była to doskonała okazja do refleksji nad wydarzeniami, które miały i  mają miejsce we współczesnej Europie.

Podczas pobytu w Gdańsku zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie w Gdańsku uczniów z Lęborka i ze Stralsundu to również świetna okazja do konwersacji w języku niemieckim i angielskim, zawieranie nowych znajomości oraz wspaniała zabawa łącząca uczniów z Niemiec i Polski. Każdy dzień pobytu od poniedziałku do piątku rozpoczynaliśmy rozgrzewką językową. W polsko-niemieckich grupach zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot. W piątek nasi uczniowie zaprosili  kolegów ze Stralsundu do Lęborka. Tutaj zaproponowaliśmy niemieckim partnerom spacer po mieście. Uczniowie zostali powitani w Urzędzie Miasta Lęborka przez Wiceburmistrza  -  Mariana Kurzydło. Następnie zaprosiliśmy  uczniów  z Niemiec do naszej szkoły, w której uczestników wymiany powitała dyrektor Grażyna Ruszkowska. Uczniowie zwiedzili naszą placówkę. Tygodniowe spotkanie zakończyło się  wspólną dyskoteką. W sobotę pożegnaliśmy gości z Niemiec na dworcu w Lęborku.

To jednak nie koniec, ponieważ już w poniedziałek 24 września nasi uczniowie  udają się na rewizytę do swoich kolegów w Stralsundzie. Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom za opiekę nad uczniami podczas polsko-niemieckiej dyskoteki.

Katarzyna Wróblewska-Kurzydło

Joanna Nowicka-Młyńska