„Pan Stanisław” ponownie wyrusza w kosmos

Utworzono: 21-05-2018

W miniony piątek – 18 maja- - grupa naszych uczniów realizująca projekt naukowy: ”Pan Stanisław , czyli szkoła w Kosmosie” udała się do Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu pod Poznaniem. Jest ono częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Uczniowie z kl. IIa, IId i IIc pod opieką p. Ignacego Rejmaka mieli możliwość przetestowania zbudowanego przez siebie żagla deorbitacyjnego (na podstawie projektu warszawskich studentów PWSAT2). Pierwsze próby zostały przeprowadzone w dniu 19 maja. Żagiel został wyniesiony za pomocą balonu meteorologicznego na wysokość 20-30 metrów, po czym sprowadzony na ziemię.  Podczas następnej - nocnej próby -  żagiel wyniesiono na wysokość około 30 km. Uczniom została także zaprezentowana technika laserowego namierzania obiektów kosmicznych, np. satelit.

W niedzielę – 20 maja- uczniowie wrócili do Lęborka po dwóch dniach intensywnych zajęć, które były sprawdzeniem ich dotychczasowej pracy.

„Pan Stanisław” ponownie wyrusza w kosmos grafika