Projekt Erasmus+ w Finlandii

Utworzono: 13-02-2020

W dniach 02-09.02.2020r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku  wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+„Wellbeing Improvement for New Generations at Schools” w Finlandii, w miejscowości Suomussalmi.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie: Wiktoria Mruk - 8a, Kamil Złotek 8d,Hubert Galant - 8a, Maja Wiśniewska - 8c oraz nauczyciele – Katarzyna Wróblewska-Kurzydło i Mateusz Ziarkowski. Podczas spotkania 15 nauczycieli i 35 uczniów z Finlandii, Grecji, Polski, Luksemburga, Włoch i Hiszpanii pracowało w międzynarodowych grupach wykonując zadania projektowe. Uczestnicy spotkania zapoznali się z aplikacją Zappar. Tematem  spotkania w Finlandii było badanie  aktywności fizycznej młodzieży  w poszczególnych państwach naszego projektu, konkurs na najlepszy film-reklamę promujący sport, zbilansowana dieta w okresie dojrzewania oraz tradycyjne potrawy dla każdego państwa.

Uczestnicy spotkania  mieli okazję zwiedzić kilka szkół podstawowych w miejscowości Suomussalmi i okolicach. Szczególnie spodobał się uczniom zwyczaj chodzenia po szkole w ciepłych skarpetach zamiast typowego obuwia zmiennego, obowiązkowe wychodzenie na dużej przerwie na boisko szkolne, godzinna przerwa na obiad oraz przytulne pracownie klasowe. Zwiedziliśmy także szkołę sportową w mieście  Vuokatti, w której do uczestnictwa w zawodach międzynarodowych i olimpiadzie przygotowują się najzdolniejsi młodzi sportowcy z całej Finlandii. Była tam też klasa e-sportowa.

Największą frajdę sprawiła uczestnikom projektu przepiękna zimowa pogoda (-17º),ogromne zaspy śnieżne, zabawa na śniegu, jazda na nartach, Nordic Walking, pobyt w saunie oraz farma reniferów, gdzie uczniowie sami mogli karmić te piękne i bardzo przyjazne zwierzęta. Czwartkowy wieczór zakończył się obserwowaniem na niebie zorzy polarnej, co było wyjątkowym zjawiskiem dla uczestników projektu.

Bardzo dziękujemy naszym partnerom z Finlandii za miłą atmosferę i niesamowity zimowy klimat: Kitos!!!  Kolejne spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli odbędzie się już w maju 2020 roku w Hiszpanii, Torrent.

Katarzyna Wróbewska-Kurzydło , koordynator projektu

Projekt Erasmus+ w Finlandii grafika