Spotkanie z historią w Będominie

Utworzono: 23-09-2023

W minionym tygodniu uczniowie klas: 4b, 5b, 5c i 7a udali się do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Jest to miejsce obowiązkowe jeżeli chodzi o nasze wycieczki,  ponieważ to właśnie tutaj przyszedł na świat autor Mazurka Dąbrowskiego oraz patron naszej szkoły – Józef Wybicki. Pani przewodnik zaprezentowała uczniom historię tego miejsca. Przytoczyła wiele faktów i anegdot z życia słynnego Polaka. Dzieci zapoznały się z wystawami tematycznymi związanymi z epoką i życiem Józefa Wybickiego oraz historią „Mazurka Dąbrowskiego”. Na terenie muzeum młodzież mogła również podziwiać park ze znajdującymi się tam pomnikami przyrody – na uwagę zasługuje zwłaszcza rosnący tu czterystuletni  „Dąb Wybickiego”. Wyjątkowo prezentuje się również 5-metrowy pomnik orła, którego skrzydła zrobione zostały z ostrzy starych kos.

Niektórzy uczniowie mieli również okazję poznania jednego z niezwykłych pracowników muzeum. Jest nią około ośmioletnia suczka Draka. Piesek (prawdopodobnie wyrzucony przez kogoś) wychudzony i przerażony  przybłąkał się do dworku sześć lat temu, został przygarnięty przed dyrektora muzeum - pana Przemysława Reya. Tak rozpoczęła się jego przygoda w tym wyjątkowym miejscu. Sympatyczny psiak jest tu codziennie, ma swoje legowisko i z radością wita gości, odwiedzających dworek w Będominie.

W będomińskim parku nie zabrakło również chwili relaksu. Gdy jedna z grup zwiedzała muzeum, druga uczestniczyła w pikniku. Chwila odpoczynku na kocykach pozwoliła zrelaksować się i skorzystać z uroku prawdziwie wakacyjnej pogody i wspólnego wyjazdu

Spotkanie z historią w Będominie grafika