Rok szkolny 2023/2024

Otwarta firma 2023

     W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który odbył się w terminie 13-19 listopada 2023 roku,  Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w XVI edycji programu Otwarta Firma. Dla przedsiębiorstw to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła zaś ma możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, które pomogą uczniom w przyszłości wybrać najlepszą drogę edukacji i rozwoju.

Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 875 842 uczniów.

W dniach od 13 do 29 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach w następujących przedsiębiorstwach oraz instytucjach:

  1. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku – klasa VIIa, 13 listopada 2023r.;
  2. Starostwo Powiatowe w Lęborku – klasa VIIb, 14 listopada 2023r.;
  3. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku - klasa VIIa, 14 listopada 2023r.;
  4. Zakład Komunikacji Miejskiej w Lęborku – klasa VIb, 14 listopada 2023r.;
  5. Urząd Skarbowy w Lęborku – klasa VIIa, 15 listopada 2023r.;
  6. MEYN Polska Sp. z o. o. w Lęborku – klasa VIIb, 15 listopada 2023r.;
  7. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku – klasy Ia,b,c, 15 listopada 2023r.;
  8. Komenda Powiatowa Policji w Lęborku – klasa VIa, 16 listopada 2023r.;
  9. Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku, Targi Edukacyjne – klasy VIIa i VIIb, 16 listopada 2023r.;
  10. Urząd Miejski w Lęborku – klasa VIc, 17 listopada 2023r.;
  11. Nadleśnictwo Lębork, klasy VI a,b,c i VII a,b, 17 listopada 2023r.;
  12. Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku - klasy VIIa, VIIb, 17 listopada 2023r.;
  13. NFM Production sp. z o.o. – klasy VIIa,VIIb, 29 listopada 2023r.;

7a w lęborskim szpitalu 

W poniedziałek 13 listopada klasa 7a uczestniczyła w spotkaniu w SPS ZOZ Lębork odbywającym się w ramach projektu "Otwarta firma", w którym bierze udział nasza szkoła. W podziemiach budynku administracji szpitala (jednego z nielicznych, które ostały się z kompleksu szpitalnego z drugiej połowy XIX wieku) Pani mgr Katarzyna Robak-Szymańska (kierownik Laboratorium Analitycznego przy lęborskim szpitalu) zaprezentowała naszym uczniom kierowaną przez siebie poradnię. 

Pani kierownik przedstawiła informacje o tym, co trzeba zrobić, żeby zostać pracownikiem laboratorium oraz co robi się, gdy już nim się zostanie. Ponadto dzieliła się swoim bogatym zawodowym doświadczeniem i wiedzą o organizmach, które zobaczyć można tylko pod mikroskopem. Szczególną uwagę nasi uczniowie zwrócili na frapującą kwestię rosnącej lekoodporności coraz liczniejszych szczepów bakterii - wkrótce, dzięki Pani kierownik, do szkoły dotrą specjalne plakaty poświęconej tej kwestii. Po tak interesującej prezentacji nasi uczniowie mogli się poczuć niemal jak pracownicy laboratorium, oglądając w odzieży ochronnej lęborskie laboratorium "od kuchni". 

Całą wycieczkę zakończył detaliczny instruktaż prawidłowej dezynfekcji rąk - można mieć pewność, że po takim przeszkoleniu już nikt z uczniów i uczennic biorących udział w wyprawie nie wyjdzie ze szkolnej toalety, starannie nie umywszy wcześniej rąk! Nie wiemy oczywiście, czy ktoś z naszych podopiecznych nie odwiedził właśnie pierwszy raz swojego przyszłego miejsca pracy, sądząc jednak po stopniu zaangażowania, nie jest to wykluczone. 

Z wizytą w Starostwie 

W ramach programu „Otwarta firma” uczniowie klasy 7B odwiedzili Starostwo Powiatowe w Lęborku. W Sali Rajców Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska opowiedziała uczniom o tym, jak funkcjonuje ta jednostka samorządu terytorialnego i czym zajmują się poszczególne wydziały. Gospodyni spotkania przybliżyła również strukturę władz powiatu. Siódmoklasiści dowiedzieli się także, jakie sprawy może w urzędzie załatwić każdy mieszkaniec naszego powiatu.

Uczniowie mieli okazję stanąć za mównicą, z której w czasie obrad Rady Powiatu przemawiają radni. Zostali również oprowadzeni po urzędzie i w czasie tej wycieczki zobaczyli, w którym wydziale mogą ubiegać się o wydanie karty wędkarskiej, co – szczególnie chłopcy – przyjęli z żywym zainteresowaniem.

Dziękujemy pani Staroście i pracownikom starostwa za możliwość poznania pracy Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Wizyta w lęborskim MPWiK      

W deszczowej aurze 13 listopada uczniowie klasy 7a brali udział w kolejnej wizycie w ramach projektu "Otwarta firma", w którym partycypuje nasza szkoła. Cel klarownie korespondował z pogodą, gdyż nasi uczniowie poznać mieli arkana lęborskich wodociągów. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że w czasie deszczu dzieci się nudzą - na pewno nie nasze!  

Gdy już dotarliśmy na miejsce, w swojej siedzibie przy ulicy Pionierów ciepło przyjął nas Pan Piotr Boniaszczuk - Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku. Pan dyrektor zaprezentował nam kierowany przez siebie zakład pracy. Na naszych uczniach i uczennicach największe wrażenie zrobiło to, jak detalicznie i bez żadnych notatek Pan dyrektor potrafi potoczyście mówić o własnym przedsiębiorstwie: jego działach, pracownikach i sprzęcie. 

Nasi podopieczni zaskoczeni byli wielością zawodów i kwalifikacji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania  lęborskich wodociągów. Gdy rozmowa zeszła na motoryzację, szczególnie mocno zaktywizowali się chłopcy,  tematem był oczywiście najprawdopodobniej najdroższy jeżdżący po ulicach Lęborka samochód - wielka niebieska Scania z kilkutonowym zbiornikiem na wodę, która według słów Pana dyrektora kosztowała około 2 miliony złotych. Jeden z uczniów dał wszystkim odczuć, że chętnie zrobiłby na niej brum brum. 

 

Szóstoklasiści  w ZKM      

W ramach projektu "Otwarta firma"  dnia 13 listopada klasa 6b odwiedziła Zakład Komunikacji Miejskiej w Lęborku. Jest to lokalna spółka zajmująca się transportem publicznym w Lęborku i okolicach. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca kierowcy autobusu i  jakie uprawnienia powinien on posiadać. Odwiedziliśmy warsztat, w którym usuwane są awarie pojazdów i przy okazji dowiedzieliśmy się  jakimi   autobusami dysponuje ZKM. Wysłuchaliśmy pogadanki na temat historii zakładu i kolejności powstawania linii autobusowych. Mogliśmy też dowiedzieć się jakie zasady obowiązują pasażerów i jakie są konsekwencje, jeżeli nie będą ich przestrzegać. 

Dziękujemy za możliwość zapoznania się z kolejnym  ciekawym zawodem.

 Wizyta 7a w Urzędzie Skarbowym  

Środowym porankiem 15 listopada klasa 7a stawiła się w Urzędzie Skarbowym przy ulicy Słupskiej. Uczniowie przybyli jednak nie na wezwanie naczelnika do sprostowania zeznania podatkowego, ale by w ramach kolejnej wizyty z projektu "Otwarta firma", w którym uczestniczy nasza szkoła. 

Nasi uczniowie zostali przyjęci przez Pana Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku oraz Panią Kierowniczkę Działu Obsługi Bezpośredniej i Wsparcia. Z prezentacji kierownictwa urzędu uczniowie dowiedzieli się, czym są podatki, po co państwo je zbiera, a także jak ogólnie wygląda polski system podatkowy od strony płatnika. Siódmoklasiści zobaczyli też, większość pewnie pierwszy raz, druki najpopularniejszych deklaracji podatkowych, a także otrzymali podstawowe informacje o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. I choć do możliwości pracy na własny rachunek wszyscy oni mają jeszcze daleko, kilkoro wpatrywało się w slajdy z przejęciem i uwagą tak wielką, jakby za chwilę mieli składać wniosek o wpis do CEIDG-u.

Po prezentacji uczniowie dzięki uprzejmości Naczelnika - Pana Andrzeja Labuddy mogli zobaczyć najważniejszy w budynku gabinet, w którym Pan naczelnik zdradził nieco szczegółów swojej pracy. Ostatnim punktem wizyty była sala obsługi podatników - pomieszczenie, które nasi uczniowie zobaczą jeszcze w życiu pewnie nie raz jako przyszli płatnicy, co czeka ich już za kilka lat. 

Z wizytą w MEYN  

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie 7B odwiedzili lęborską siedzibę MEYN.  Tu mogli się zapoznać ze specyfiką pracy w tym zakładzie. MEYN to producent linii produkcyjnych dla szeroko rozumianego przemysłu spożywczego. Pracują tu m.in.: spawacze, tokarze, informatycy, projektanci. MEYN w halach produkcyjnych zatrudnia zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak powstają elementy linii do obróbki kurczaków. Na halę mogli wejść tylko w odpowiednim ubraniu – kamizelce odblaskowej i w okularach ochronnych. Nie mogli także ze względów bezpieczeństwa używać telefonów komórkowych. Wyprodukowane w zakładzie urządzenia pracują w wielu miejscach na świecie, chociaż powstają na zamówienie a nie w produkcji masowej.

Pierwszaki z wizytą u strażaków   

15 listopada w ramach projektu „Otwarta firma” pierwszoklasiści udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z pracą strażaków. Poznali przyczyny oraz zasady bezpieczeństwa podczas pożaru, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również, że tak jak i oni strażacy codziennie uczestniczą w lekcjach, które przygotowują ich do, jak najskuteczniejszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pożarów, wypadków, czy klęsk żywiołowych. Codziennie odbywają się też ćwiczenia ruchowe oraz związane z obsługą sprzętu strażackiego. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie, motorówkę oraz cysternę, które służą do przeprowadzania akcji zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Pierwszoklasiści wrócili do szkoły pełni wrażeń. Kto wie może wśród nich znajdują się przyszli strażacy. Dziękujemy strażakom za ciekawą lekcję i miłą gościnę.

 

Szóstoklasiści z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku 

W ramach programu ”Otwarta firma” uczniowie klasy VIa udali się do lęborskiej komendy, aby poznać tajniki pracy w policji. Wizytę rozpoczęli od zwiedzenia pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Uczniowie mogli poznać specyfikę pracy na różnych stanowiskach – dyżurnego jednostki, który z racji zajmowanego stanowiska pełni funkcję zarządzającego, nadzorującego oraz kontrolującego pracę funkcjonariuszy realizujących zlecone interwencje. Duże zainteresowanie wzbudziła praca technika kryminalistyki, którego zadaniem jest zabezpieczenie, utrwalenie  a także ujawnienie śladów przestępstw. Właściwie zabezpieczone przez niego materiały mogą stanowić kluczowy dowód w sprawie. Lęborski technik zademonstrował uczniom sposób zabezpieczania śladów. Chętni mogli sami przy pomocy odpowiednich narzędzi odkryć odciski palców pozostawione na kubku przez ich koleżankę.

Podczas spotkania z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego szóstoklasiści dowiedzieli się na czym polega praca w „drogówce”. Policjant przypomniał też o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących niechronionych użytkowników dróg, przekazał wszystkim opaski odblaskowe, zachęcił do korzystania z nich, ponieważ znacznie poprawiają one widoczność pieszych na drodze. Potem zaprezentował radiowozy i motocykle, wykorzystywane przez mundurowych w codziennej służbie.

Uczniowie mieli też okazję przymierzyć sprzęt ochronny z jakiego korzystają policjanci podczas zabezpieczania imprez masowych, a także założyć narkogogle i alkogogle, które symulują skutki zażywania środków odurzających. Dzięki temu można było na własnej skórze doświadczyć zmian percepcji i zaburzeń równowagi, do jakich dochodzi po zażyciu takich szkodliwych substancji.

 Bardzo dziękujemy lęborskim Policjantom za bardzo interesujące spotkanie w ramach „Otwartej firmy”.

 

Targi Edukacyjne 2023 

Podsumowaniem udziału uczniów naszej szkoły w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości był udział obu siódmych klas w Targach Edukacyjnych zorganizowanych w Powiatowym Centrum Edukacyjnym przez Starostwo Powiatowe w Lęborku. Udział w nich wzięły wszystkie lęborskie szkoły ponadpodstawowe  oraz kilka zakładów pracy zatrudniających ich absolwentów, m.in.: ZWAE  czy MEYN.

Uczniowie mogli samodzielnie wybrać te placówki, które wzbudzają ich największe zainteresowanie jako kolejny krok w budowaniu ścieżki kariery zawodowej. Prezentacja szkół nie ograniczała się tylko do rozmowy, szkoły rozdawały ulotki informacyjne i drobne upominki. Najwięcej emocji wzbudziła możliwość pojeżdżenia sztaplarką, z której skorzystali chłopcy z 7b.

Za rok kolejne takie wydarzenie.

 

„Otwarta firma” w Urzędzie Miejskim w Lęborku – wizyta uczniów klasy 6c 

W ramach realizacji projektu „Otwarta firma”, uczniowie klasy 6c dnia 17 listopada, odwiedzili Urząd Miasta Lęborka. Spotkanie rozpoczęliśmy w Sali Rajców, gdzie naczelnik Wydziału Współpracy i Rozwoju – pani Elżbieta Rekowska-Klassa, opowiedziała o specyfice pracy w urzędzie. Zwróciła uwagę, że wśród około 160 etatów, zatrudnienie mogą znaleźć tu osoby o różnorodnym wykształceniu, np. geodeci, architekci, księgowi itd. Podkreśliła, że pracownicy w zależności od wydziału, w którym są zatrudnieni wykonują obowiązki adekwatne do ich kompetencji. W ramach wizyty, uczniowie odwiedzili gabinet Burmistrza Miasta Lęborka oraz skarbiec. Niewątpliwie, dodatkową atrakcją były fakty i ciekawostki historyczne związane z miastem Lęborkiem, o których opowiedziała nam pani Rekowska-Klassa.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie, które nie tylko przybliżyło nam zasady funkcjonowania urzędu, ale także zachęciło do zgłębienia historii naszego miasta.

Spotkanie z Nadleśnictwem Lębork  

    Dnia 17 listopada br. uczniowie szóstych i siódmych klas  uczestniczyli w spotkaniu z panem Andrzejem Kąckowskim - podleśniczym z Nadleśnictwa Lębork w ramach projektu „Otwarta firma”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, jakie wykształcenie wymagane jest na stanowisku leśniczego oraz jakie są obowiązki pracownika nadleśnictwa.  Okazało się, że w pracy leśnika ważna jest nie tylko posiadana wiedza, ale także kondycja fizyczna, ponieważ dużo czasu spędza się w terenie. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w tej pracy również ma ogromne znaczenie. Pan leśniczy wyjaśnił również na czym polega szeroko rozumiana gospodarka leśna na którą składają się: sposoby ochrony roślin i zwierząt oraz podejmowane przez nadleśnictwo działania na rzecz ochrony środowiska leśnego i odbudowy terenów leśnych.

Powiatowy Urząd Pracy  w „Otwartej firmie”

 W piątek, 17 listopada uczniowie klas siódmych mogli uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku.  Przedstawiły one uczniom strukturę działania urzędu, a także poszczególne jego zadania. Do zadań tej placówki należy m.in. przedstawienie programowanego zapotrzebowania na zawody w danym okresie. Siódmoklasiści dowiedzieli się, na jakie zawody w powiecie lęborskim  jest obecnie największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Pracownicy PUP-u mogą być pomocni w wyborze przyszłego zawodu, kierunku nauki czy rodzaju pracy. Panie zapoznały także uczniów z wirtualnym przewodnikiem po zawodach, tzw. INFODORADCĄ+. Jest to rodzaj poradnika zawierającego dokładny opis i specyfikę 1000 zawodów. 

Siódmoklasiści w NFM Production  

W środę 29 listopada, w iście norweskiej aurze - pośród śniegu i zawiei, nasze klasy siódme w ramach projektu „Otwarta firma” wybrały się do oddziału norweskiej spółki NFM Production, której polska siedziba znajduje się przy ulicy Słupskiej.

Nasi siódmoklasiści zostali tam ciepło powitani przez Panią Monikę Konkel, która z pomocą trzech innych pracowników zakładu zapoznała naszych uczniów z profilem działania spółki. Nie zabrakło informacji o historii i rozwoju firmy, produkowanych rodzajach uzbrojenia ochrony osobistej, a nawet pewnych szczegółów z procesu produkcji (z pewnością nasi uczniowie będą pamiętać, czym różni się tkanina od dzianiny) czy balistyki i zachowania pocisku w zetknięciu z panelem ceramicznym kamizelki kuloodpornej produkowanej w naszym mieście.

Naszych uczniów szczególnie zainteresowały liczne działania zakładu w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym liczne przykłady działań integracyjnych podejmowanych przez przedsiębiorstwo. W tym duchu po prezentacji odbył się też krótki quiz, w którym kilkoro naszych uczniów zgarnęło drobne gadżety firmowe.

Na koniec wizyty uczniowie zostali oprowadzeni po najważniejszych działach produkcji, nie wszędzie jednak nas wpuszczono - pamiętać trzeba, że lęborski  produkuje sprzęt na zamówienie licznych służb i oddziałów wojskowych z różnych krajów – widać więc, że bezpieczeństwo to dla pracodawcy, który jako ostatni w tym roku przyjmował naszych uczniów w ramach projektu „Otwarta firma” to podstawa!

 

Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika
Rok szkolny 2023/2024 grafika